TOPTOP
WiadomościWideo

Kącik astronomiczny / Starlinki ponownie na nocnym niebie! / 10, 11 i 12 maja 2021 r.

Już za kilka godzin na niebie nad Polską widoczne będzie niezwykłe zjawisko. Dziś kolejna szansa na spektakularny przelot dwudziestej czwartej serii satelitów Starlink. W poniedziałek 10 maja 2021 r. około godziny 21:55 spójrzcie na zachód by podziwiać przelot „kosmicznego pociągu”. Do obserwacji nie potrzebujecie żadnych instrumentów optycznych. Co ciekawe na poniedziałek planowany jest także drugi przelot tym razem około godziny 23:30. Satelity pojawią się na zachodzie nieba i przelecą w kierunku zenitu. Będzie to zdecydowane krótszy przelot.

Zaproście do obserwacji swoich znajomych! Życzymy bezchmurnego nieba i udanych polowań na Starlinki.

A jak prezentują się plany przelotów satelitów w kolejnych dniach? 

Niestety będą o wiele krótsze niż niedzielny i poniedziałkowy przelot.

11 maja (wtorek) ok. godziny 22:16 – 22:22 oraz ok. godziny 23:52 – 23:54

12 maja (środa) ok. godziny 21:05 – 21:10 oraz ok. godziny 22:40- 23:44

Warto sprawdzić gdzie znajduje się dany „pociąg Starlinków” za pośrednictwem strony findstarlink.com <==. Aktualnie nad Polską najlepiej widoczny jest Starlink-24.

 Satelity są wysyłane w paczkach po 60 sztuk i w kilka pierwszych tygodni swojej obecności na orbicie poruszają się w stosunkowo niewielkich odległościach od siebie. Tworzą wtedy na niebie efekt tzw. kosmicznego pociągu.

– Dzisiejszy przelot rozpocznie się tuż przed 22:00 i potrwa ok. 15 minut. Rozpocznie się nad zachodnim horyzontem, satelity przelecą następnie wysoko nad naszymi głowami, a potem pomkną w kierunku wschodniego horyzontu.

Na początek zobaczymy dziesięć satelitów, które uciekły głównemu peletonowi. To Starlinki o numerach od 2441 do 2498.

Później nastanie 7 minutowa przerwa, po której na tej samej trajektorii pojawi się 50 kolejnych satelitów od numerów 2495 do 2567.

Satelity są wciąż stosunkowo jasne i pojawią się na tle już mocno ciemnego nieba. Dlatego przelot będzie łatwo widoczny nawet z terenu miasta – informuje pasjonat astronomii Karol Wójcik, prowadzący profil Z głową w gwiazdach.

Czym jest Starlink?

Starlink to niewielkich rozmiarów satelity telekomunikacyjne z których składa się powstająca na orbicie megakonstelacja firmy SpaceX – jej przeznaczeniem będzie dostarczanie szybkiego internetu do dowolnego miejsca na Ziemi. Polacy od kilku miesięcy mogą już składać zamówienie na tę usługę. Zgodnie z informacjami od SpaceX powinna być ona gotowa do użycia na terenie naszego kraju w drugiej połowie tego roku.

Z głową w gwiazdach / IB

Dziś kolejna szansa na zobaczenie spektakularnego przelotu „kosmicznego pociągu” nad Polską. Grupa satelitów Starlink…

Opublikowany przez Z głową w gwiazdach Poniedziałek, 10 maja 2021

Przelot Starlink z kwietnia 2020 r.

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast