ADV
Kultura
Trending

Kąty. Pamiętają o Janie Karskim. Odnowią pamiątkową ławeczkę

Stowarzyszenie Przyjaciół Kątów, złożyło ofertę na realizację projektu pn.: „Szlak Jana Karskiego – w 40 rocznicę nadania Janowi Karskiemu tytułu – SPRAWIEDLIWY WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA”. Z okazji rocznicy nadania emisariuszowi polskiego rządu Janowi Karskiemu tytułu Sprawiedliwego wśród Narodów Świata działacze z Kątów chcą odnowić pamiątkowe tablice oraz ławeczkę, a także zorganizować dla uczniów wycieczkę do Warszawy śladem Karskiego. Na realizację projektu stowarzyszenie stara się o środki z budżetu Gminy Iwkowa.

Miejscowość Kąty znajduje się na „Szlaku Jana Karskiego” upamiętniającym pobyt wielkiego bohatera w tej miejscowości podczas II wojny światowej. W 2022 roku obchodzimy 40 rocznicę nadania Janowi Karskiemu przez Izrael tytułu „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”.

Stowarzyszenie Przyjaciół Kątów chcąc przypomnieć społeczności lokalnej osobę Karskiego i jego dokonania realizuje projekt „ Jan Karski — Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata — 40 rocznica nadania tytułu”. Z tej okazji odnowione zostaną pamiątkowe tablice i „ławeczka Karskiego”. W związku z rocznicą przeprowadzone zostaną zajęcia z uczniami przypominające sylwetkę wielkiego Polaka. Dodatkowo uczniowie w ramach edukacji patriotycznej pojadą na wycieczkę do Warszawy, zwiedzić miejsca związane z działalnością Karskiego (Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum na Pawiaku).

Jan Karski – bohater Polski i Izraela

Jan Karski, właściwie Jan Kozielewski, studiował na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, gdzie uzyskał w 1935 roku tytuł magistra praw i nauk dyplomatycznych. W 1938 roku rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W czasie II wojny pełnił funkcję emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego.

Podczas pierwszej misji w 1940 roku dostarczył polskiemu rządowi raport dotyczący sytuacji ogólnej w kraju. Podczas kolejnej misji, w czerwcu 1940, został aresztowany i uwięziony. Obawiając się wyjawiania tajemnic, próbował popełnić samobójstwo. Został przewieziony do szpitala w Nowym Sączu i tam udało mu się skontaktować z jedną z organizatorek jego misji. W ciągu kilku dni zorganizowano i przeprowadzono brawurową akcję ucieczki (w nocy z 27 na 28 lipca 1940 roku).

Przez kilka następnych miesięcy Karski ukrywał się – najpierw w gajówce w Marcinkowicach, następnie pół roku w majątku Lucjana Sławika w Kątach. Jako daleki kuzyn Sławika z Krakowa, pod fałszywym nazwiskiem Jerzy Znamirowski, spędził tam ponad sześć miesięcy pracując oficjalnie, jako ogrodnik.

W 1982 roku Jan Karski otrzymał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata i posadził drzewko na terenie Yad Vashem w Jerozolimie.  Tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata przyznawany jest przez izraelski instytut Yad Vashem osobom szczególnie zasłużonym dla ratowania ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej.

W 2015 r. w 75-tą rocznicę tamtych wydarzeń został otwarta „Ścieżka edukacyjna szlakiem uwolnienia Jana Karskiego z Marcinkowic do Kątów”. Przy majątku w Kątach powstał Przystanek Pamięci Jana Karskiego z pamiątkową ławką i tablicą informacyjną.

Więcej na temat historii bohaterskiego emisariusza można przeczytać w bezpłatnym ebooku:

„Jan Karski i jego misje” / plik pdf <==

IB / iwkowa.pl / Polska niezwykła

Podobne artykuły

Back to top button