ADV
KulturaWideo

Kolędowania czas… Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek

Okres Bożonarodzeniowy jest czasem kultywowania wciąż żywej tradycji kolędowania. Zwyczaj ten, jest widoczny w naszych domach, jak również przy okazji różnego rodzaju przeglądów i konkursów. Uczestnicy tego rodzaju spotkań, prezentują swój talent, jednocześnie szerząc radość z narodzenia Chrystusa.

Organizowany od wielu lat w Borzęcinie Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek jest ku temu znakomitą okazją. Swoje talenty przed ołtarzem Matki Bożej Borzęcińskiej w repertuarze kolędowym zaprezentowało dwa zespoły oraz jedenastu solistów z gminy Borzęcin, w trzech kategoriach wiekowych. Organizatorami imprezy byli: Gminny Ośrodek Kultury i Parafia pw. Narodzenia NMP w Borzęcinie.

Wokalistów oceniało jury w składzie: Robert Sowa-muzyk, ks.Mikołaj Piec – proboszcz parafii NNMP w Borzęcinie i Piotr Kania – dyrektor GOK Borzęcin biorąc pod uwagę walory głosowe, interpretację i ogólne wrażenie artystyczne.

Wymogiem regulaminowym było wykonanie jednego utworu z podanej przez GOK listy oraz jednego, dowolnego utworu o tematyce bożonarodzeniowej w języku polskim przy akompaniamencie instrumentów muzycznych, podkładzie z płyty CD, z keyboardu, bądź a`cappella. 

Wśród zespołów najwyżej oceniono występ Scholi z Borzęcina pod kierownictwem Pauliny Chudyby. W kategorii: solista kl.1-3 SP najlepszą okazała się podopieczna Krzysztofa Przepiórki – Oliwia Żmijewska. W grupie solistów kl.4-6 SP pierwsze miejsce przypadło Amelii Florczak z Bielczy, przygotowanej przez Anitę Bryła. Miejsca drugie i trzecie zajęły odpowiednio: Martyna Pawlik i Dominika Czesak, podopieczne Cecylii Czaja. W kategorii najstarszych uczestników, klasy 7-8 SP, wszystkie trzy miejsca wyśpiewały sobie dziewczyny z Borzęcina Dolnego, również podopieczne Cecylii Czaja. Najbardziej podobała się wokalnie Anna Gofron, która zaprezentowała się przygrywając dodatkowo na gitarze i oboju. Drugie i trzecie miejsca przypadły odpowiednio dla Amandy Pawlik i Gabrieli Kowal.

Najlepsi wykonawcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i statuetki. Pozostałe miejsca nagrodzono drobnymi upominkami. Wszyscy uczestnicy mogli się cieszyć słodkościami i dyplomami za udział. Fundatorami nagród byli: Auto-Tech Krzysztof Bodzioch, FHU Bajt- Agnieszka Rogóż, FHU Betik – Beata Czernek, FHPU Dreweks Stanisław Klisiewicz oraz GOK Borzęcin.

Czas, w którym jury dyskutowało o wynikach konkursu wypełniły kolędy i pastorałki śpiewane przez dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca „Borzęcanie”, chór „Borzęckie Słowiki” i duetopiekunek dziewczyn z borzęcińskiej scholi. Warto podkreślić, że prezentacja „Borzecan” była ich pierwszym oficjalnym występem. Młodzi artyści z towarzyszeniem akordeonu przypomnieli stare i mało popularne dziś pastorałki śpiewane w okolicach Borzęcina.

Kilka starszych osób podeszło do mnie po występie gratulując prezentacji i repertuaru, który pamiętają jeszcze z młodych lat – mówił Stanisław Gurgul, instruktor ZPiT Borzęcanie.

Gromkie brawa zgromadzonej w kościele publiczności mogą świadczyć o bogactwie artystycznym i wysokim poziomie wokalnym wszystkich kolędowych wykonań.

(wiol, pio)

Podobne artykuły

Back to top button