ADV
Kultura

Konkursu palm wielkanocnych w Lipnicy Murowanej nie będzie

To będzie wyjątkowy rok. Po raz pierwszy od 62 lat konkurs lipnickich palm nie odbędzie się! Organizowany nieprzerwanie od 1958 roku konkurs służy podtrzymaniu dawnych tradycji związanych z obchodami Niedzieli Palmowej. Z lokalnej imprezy konkurs przekształcił się w wydarzenie o randze ogólnopolskiej przyciągające turystów nie tylko z całego kraju, ale i z zagranicy.

W obliczu rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa, a także w sytuacji wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego decyzją organizatorów zaplanowany na 5 kwietnia 2020 r. 62. Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego został odwołany.

W poprzednich latach już z daleka widać było górujące nad rynkiem i figurą św. Szymona wysokie kolorowe palmy. Wiele z nich mierzyło sporo ponad 20 m wysokości, a rekordziści wykonywali najwyższe w Polsce palmy mierzące ponad 30 metrów. Jak będzie w tym roku? Czy wokół pomnika św. Szymona będzie pusto?

W wywiadzie udzielonym dla stacji RDN wójt Gminy Lipnica Murowana Tomasz Gromala  mówił – …myślę, że mieszkańcy w swoich domach te palmy przygotują i wyeksponują je przy swoich gospodarstwach. A kto wie, może ktoś zrobi niespodziankę i przyniesie palmę na lipnicki rynek i postawi ją obok pomnika św. Szymona. Przekonamy się 5 kwietnia.

Pomimo odwołanego konkursu pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Lipnicy Murowanej nie załamują rąk – panie postanowiły przyłączyć się do akcji szycia maseczek. Pierwszymi efektami pochwaliły się już na facebooku.

 

IB / RDN.pl

Podobne artykuły

Back to top button