ADV
Wiadomości

Koronawirus: bieżące podsumowanie w Małopolsce i Brzesku / 28 marca 2020 r.

Koronawirus. Bochnia pierwszy przypadek - informator brzeskiO godzinie 15.00 28 marca 2020 r. Ministerstwo Zdrowia podało kolejne dane dotyczące bieżącej sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Urząd Województwa Małopolskiego również na swoim profilu twitterowym oraz na stronie internetowej uzupelnił te informacje o dane dotyczące terenu naszego województwa. Obecnie w Małopolsce mamy 105 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Najmłodsza zakażona osoba ma 12 lat, najstarsza 83 lata. Najwięcej zakażonych pochodzi z Krakowa (45 osób), powiatu wielickiego (14 osób) i powiatu krakowskiego (8 osób). Największą grupę wśród zakażonych stanowią osoby w przedziale wieku 41-50 lat, a także 51-60 i 61-70 lat (odpowiednio: 22 i po 21 osób). Wśród 105 potwierdzonych przypadków jest 57 mężczyzn i 48 kobiet. Spora część osób, u których potwierdzono zakażenie, czuła się na tyle dobrze lub nie miała objawów, że aktualnie pozostaje w izolacji domowej. Hospitalizowani przebywają głównie pod opieką Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (50 osób), niewielka grupa aktualnie jest też w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie. Większość z nich jest w dobrym lub stabilnym stanie. Stan czterech osób określa się jako ciężki.

Szczegółowe dane Koronawirus: bieżące podsumowanie / 2020-03-28 <==

Na terenie Powiatu Brzeskiego w oficjalnej statystyce wykazywana jest tylko 1 osoba (młoda kobieta z Wojakowej – Gmina Iwkowa). Natomiast w sąsiednim powiecie bocheńskim w ewidencji osób zakażonych koronawirusem jest już 4 osoby (zakażenie potwierdzone 27 marca: dwie kobiety – starsza oraz w sile wieku, zakażenie potwierdzone 28 marca – kobieta w sile wieku).

Jak na razie w zestawieniach publikowanych przez Ministerstwo Zdrowia nie jest ujęty pacjent z oddziału chirurgii w Brzesku. W piątek 27 marca do mediów trafiła informacja o tym, że jeden z pacjentów przebywających na oddziale chirurgii brzeskiego szpitala jest zarażony koronawirusem. Oddział chirurgii został zamknięty. Cały personel brzeskiej chirurgii został poddany przymusowej kwarantannie. Pacjent z potwierdzonym zakażeniem COVID-19 zostanie przewieziony do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Na stronie brzeskiego szpitala pojawił się również Komunikat Dyrektora z dnia 27.03.2020r. Jego treść poniżej:

W związku z zaistniałą w SPZOZ w Brzesku sytuacją tj. stwierdzeniem zakażenia koronawirusem u pacjenta hospitalizowanego, w dniu 27.03.2020 zawieszona została działalność oddziału chirurgii . Personel pracujący w oddziale chirurgii decyzją Powiatowego Inspektora Sanitarnego objęty został kwarantanną domową .
Zawieszenie działalności związane jest z zaprzestaniem przyjęć do oddziału i wykonywaniem zabiegów chirurgicznych. Przywrócenie działalności oddziału w chwili obecnej przewidywane jest za 7 do 14 dni. Do czasu przywrócenia działalności oddziału pacjenci wymagający interwencji chirurgicznej, zgłaszający się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego , będą kierowani do pobliskich szpitali.

Równocześnie osobom przybywającym z zagranicy oraz będącym na kwarantannie przypominamy o zasadach jakie obowiązują w tym zakresie: 

Kwarantanna w Powiecie Brzeskim – zasady <==

 

MUW Małopolska / IB

 

blank

Podobne artykuły

Back to top button