ADV
blank
Wiadomości

Koronawirus w Polsce – 4 nowe przypadki / Jak się chronić? / 6 marca 2020 r.

blankJak informuje rządowy serwis gov.pl w piątek po południu 6 marca 2020 r. zostały potwierdzone cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Dwaj pacjenci przebywają w szpitalu w Szczecinie, jeden w Ostródzie, kolejny we Wrocławiu.

Aktualnie w Małopolsce nie ma przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem. Ze względu na podejrzenie zachorowania na COVID-19 hospitalizowanych jest 10 osób, zaś nadzorem epidemiologicznym objętych jest 189 osób. Nie ma osób objętych kwarantanną lub izolacją. Pomimo że zagrożenie jest stosunkowo niewielkie – w sklepach widać oznaki nie do końca racjonalnego wykupywania zapasów mąki, makaronu i kaszy. Od naszych czytelników z terenu Powiatu Brzeskiego mamy sygnały o brakach w zaopatrzeniu m.in. w mąkę. Dużym zainteresowaniem cieszą się również środki odkażające i maski. Niemniej w większości przypadków ich skuteczność jest dyskusyjna, a ceny stają się horrendalne (ceny praktycznie bezwartościowych w przypadku wirusów maseczek budowlanych w  serwisie allegro dochodzą do 100 zł, gdy jeszcze kilkanaście dni temu ich cena wahała się w okolicy 3-5 zł!).

 

 Informacja nt. przypadków zakażeń w Polsce – informacja na dzień 6 marca 2020 r.

Pacjent hospitalizowany w szpitalu w Ostródzie to osoba, która podróżowała w autobusie z tzw. pacjentem zero (u niego po raz pierwszy stwierdzono nowego wirusa), który zaraził się w Niemczech i przebywa teraz w szpitalu w Zielonej Górze.

Dwójka pacjentów hospitalizowanych w Szczecinie wróciła samochodem z Włoch. Zgłosili się do powiatowego sanepidu. Ta dwójka pacjentów postępowała zgodnie z instrukcjami Głównego Inspektora Sanitarnego. Zgłosili się do sanepidu, poinformowali, że byli na terenach podwyższonego ryzyka i u nich prawdopodobieństwo zarażenia określono jako umiarkowanie wysokie. Nie mieli wtedy objawów i dlatego zostali objęci kwarantanną domową i zostali zdalnie, telemedycznie zwolnieni z pracy. Gdy poczuli się gorzej, zostali skierowani do szpitala i objęci opieką medyczną.

Czwarty z pacjentów też zgłosił się do lokalnych służb sanitarno-epidemiologicznych, ponieważ miał objawy, a przebywał w Wielkiej Brytanii, która jest zaliczana do krajów o wysokim ryzyku zakażenia.

Na dzień 6 marca 2020 r. w Polsce jest pięciu pacjentów, u których zdiagnozowano nowego koronawirusa. Nie ma żadnego pacjenta, który jest w stanie zagrożenia życia. Zgodnie z raportem Głównego Inspektora Sanitarnego z 6 marca z godz. 16 hospitalizowanych jest 128 osób, kwarantanną domową objętych – 1299, a w nadzorze sanitarnym – 6184.

Badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, prowadzone są już w 13 laboratoriach w Polsce. Próbki badane są już m.in.: w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym oraz laboratoriach w Olsztynie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Gdańsku oraz Kielcach.

 

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

  • Częste mycie rąk używając mydła i wody.
  • Przy kasłaniu i kichaniu zakrywanie ust i nosa. Zachowanie co najmniej metra odległości od osób, które kaszlą i kichają.
  • Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem, powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

Przypominamy: przychodnia czy też Szpitalny Oddział ratunkowy nie są miejscem, do którego powinniśmy się udawać, gdy będziemy u siebie podejrzewać zakażenie koronawirusem. Wypracowana i zalecana ścieżka postępowania jest najprostsza i najefektywniejsza.  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Brzesku ma uruchomiony całodobowy nr telefonu alarmowego: 608 609 745. W krytycznych sytuacjach należy się kontaktować właśnie z sanepidem.

 

W przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa kluczowe znaczenie ma profilaktyka. to szczególnie ważne w przypadku osób wracających z terenów o podwyższonym ryzyku (takim jak Włochy, Francja, wielka Brytania)

1)  zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:
• bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną,
• lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).
a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy,
zakończ kontrolę.
b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:
• bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
• lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną w Brzesku, korzystając z nr telefonu alarmowego: 608 609 745.

 

Gdzie szukać informacji?

Najlepszym i najbardziej aktualnym źródłem informacji jest strona https://www.gov.pl/web/koronawirus <==

Przypominamy również o Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800-190-590. Pod tym numerem przez całą dobę można uzyskać informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Wszystkie publikowane na tej stronie informacje to oficjalne komunikaty potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia lub Główny Inspektorat Sanitarny, opracowane na podstawie danych ECDC oraz WHO.

gov.pl / IB

 

PLAKAT

blank

blank

Podobne artykuły

Back to top button