ADV
1
Wiadomości

Krawcowe z Brzeska i okolic uszyły ponad 10 tysięcy maseczek!

blankBlisko miesiąc temu 20 marca 2020 r. wystartowała grupa „Brzesko. Szyjemy maseczki dla szpitala w Brzesku”. W ciągu tego okresu czasu osoby należące do tej grupy uczyniły bezinteresownie wiele dobrego, by wspomóc ludzi walczących z epidemia koronawirusa.

Ponad 10 000 maseczek trafiło do tej pory w Brzesku i Powiecie Brzeskim do służb i osób będących na pierwszej linii walki z koronawirusem. Krawcowe bezpośrednio zaangażowane w szycie wspiera grupa wolontariuszy odpowiedzialnych za logistykę. Mieszkańcy Powiatu Brzeskiego zorganizowali się do tej akcji dzięki facebookowej grupie: „Brzesko. Szyjemy maseczki dla szpitala w Brzesku”. Aktualnie grupa liczy już ponad 1100 osób. W grupie pojawiły się również inne cenne inicjatywy – takie jak zbiórka sprzętu medycznego i środków dezynfekujących dla szpitala czy też drukowania na drukarkach 3d przyłbic ochronnych.

Grupa jest dostępna pod adresem: Brzesko. Szyjemy maseczki dla szpitala w Brzesku <==

Skala zapotrzebowania na środki ochrony osobistej była i jest ogromna. Maseczka ochronna – w czasach epidemii koronawirusa stała się towarem deficytowym. Zniknęły one z aptek, a nowe dostawy były w początkowym okresie w bardzo wysokich cenach. Maseczki są również niezbędne dla listonoszy czy też strażaków, a od kilku dni także dla każdego mieszkańca przebywającego w przestrzeni publicznej. 

– Serdecznie chciałabym podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w szycie maseczek oraz prace naszej grupy. Czuje się zaszczycona mogąc w tych trudnych dla nas czasach doświadczać takiej ilości wzruszeń, radości i satysfakcji. Poznałam wspaniałych ludzi którzy napędzają mnie do działania. Dziękuję! – mówi Katarzyna Armańska założycielka i koordynatorka grupy.

O powstaniu grupy pisaliśmy blisko miesiąc temu w artykule: Ruszyła grupa: Szyjemy maseczki dla szpitala w Brzesku <==

– Czas spędzony w domu nie musi być czasem straconym. Bardzo chętnie przyłączyłam się do grupy „Brzesko. Szyjemy maseczki dla szpitala w Brzesku.” Szyję maseczki w wolnej chwili, czasem 20, czasem 40 dziennie. Cieszę się że trafiają one do wszystkich którzy ich potrzebują, nie tylko szpitali ale również sklepów. Jest to praca czasochłonna ale wierzę że dzięki zaangażowaniu wielu osób z grupy i zbiorowej świadomości jesteśmy w stanie w zdrowiu przetrwać ten trudny dla wszystkich czas  – mówi Małgorzata Sacha, mieszkanka Sterkowca zaangażowana w akcję szycia maseczek.

Bardzo ważne jest również wsparcie rzeczowe i finansowe. Dzięki temu możliwe jest szycie kolejnych maseczek. I tu po raz kolejny nie zawiedli prywatni darczyńcy, jak i lokalni przedsiębiorcy. Przekazują oni zarówno bele materiału, jak i pieniądze na jego zakup. Właścicielka jednego z brzeskich sklepów z tkaninami przeznaczył na ten cel ponad 200 metrów tkaniny bawełnianej. 

Wolontariusze z grupy „Brzesko. Szyjemy maseczki dla szpitala w Brzesku” prowadzą zbiórkę – której celem jest zgromadzenie 50 tysięcy złotych na zakup respiratora transportowego. Do tej pory zebrali ponad 15 400 zł. Wpłat dokonało już 150 osób, przy czym kilka wpłat wynosiło 1 000 złotych. Niezwykle wzruszającym gestem jest wpłata dokonana przez pocztowców z Brzeska. Pomimo że sami są na pierwszej linii i ryzykują wiele każdego dnia – wsparli  zakup kwotą 500 zł.  Czy przyłączycie się do tej akcji?

Grupę można wesprzeć finansowo w serwisie zrzutka.pl: Brzesko! Pomagamy! Szyjemy maseczki dla szpitala. <==

Do tej pory maski trafiły do: SOR Brzesko, Oddziału Chorób Płuc – SP ZOZ, Powiatowego Publicznego Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego, Komendy Powiatowej Policji, Centrum kwarantanny Zbiorowej, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Poczty Polskiej, wielu jednostek OSP na terenie powiatu brzeskiego, szkół, przedszkoli, aptek i zwykłych mieszkańców Powiatu Brzeskiego. 

Zestawienie akcji – 16 kwietnia 2020 r.

blank

foto Małgorzata Sacha / grafika z grupy 

IB

blank

Podobne artykuły

Back to top button