ADV
KulturaWiadomości
Trending

Maturzysta dostał 0 punktów za błędną interpretację wiersza Józefa Barana. Odwołał się od decyzji. Wsparł go również sam autor

Portal Onet opisał historię tegorocznego maturzysty – 19-letniego Kamila z okolic Trójmiasta. 5 lipca 2022 r. dowiedział się, że nie zdał matury z języka polskiego. Bardzo go to zaskoczyło, ponieważ z matematyki i angielskiego – uzyskał odpowiednio aż 98 i 96 procent.

Kamil postanowił odwołać się od wyniku i poprosić o wgląd do pracy. Okazało się, że z części zamkniętej uzyskał 11 punktów, natomiast w części otwartej – za interpretację wiersza Józefa Barana otrzymał 0 punktów. W związku z tym, że nie zgadzał się z wynikiem poprosił o weryfikację punktów. Powołany został zespół weryfikujący pracę zdającego. Zespół orzekł, że przedstawiona na początku wypracowania teza nie jest całkowicie poprawna, ale zawiera elementy, które pozwalają przyznać punkty za częściową poprawność, a tym samym dokonuje się oceny pozostałych kryteriów. Ostatecznie maturzysta otrzymał dodatkowe punkty. Ocena interpretacji podniesiona została z zera do 21 punktów, a w ocenie końcowej egzaminu z języka polskiego otrzymał 32 punkty, czyli 46 procent. Warto zaznaczyć, że na zaliczenie potrzebnych jest 30 procent.

Głos w dyskusji zabrał autor wiersza – Józef Baran – który również miał odmienne zdanie niż egzaminator oceniający pracę Kamila. Portal Onet.pl postanowił zapytać autora wiersza co myśli o interpretacji stworzonej przez ucznia.

– Mój wiersz jest dość wieloznaczny, ale uprawnione było odczytanie go w taki sposób, w jaki zrobił to uczeń, choć o horacjańskiej radości ja tam nie piszę. W ogóle niczego nie zalecam, to podmiot zbiorowy najpierw w formie bezokolicznikowej radzi żyć tak albo inaczej.

– Przy czytaniu poezji ważny jest nie tylko poeta, lecz, w połowie nawet, odbiorca, czytelnik, który podkłada pod słowa poety własne doświadczenie. Nie jest to „prosta” matematyka, że dwa razy dwa równa się cztery. Poezja może być wieloznaczna i to jej przewaga nad płaską prozą – skomentował w rozmowie z portalem Józef Baran.

Irena Kulesz, wicedyrektor OKE w Gdańsku tłumaczy, że sytuacja, w której znalazł się Kamil „świadczy tylko o tym, że każdy błąd jest naprawiony zgodnie z procedurami i w jak najszybszym terminie”.

– Przykro nam, że zdarzyło się to w tej sesji i proszę wierzyć, że egzaminatorzy bardzo przeżywają swój błąd – powiedziała Irena Kulesz.

Pełna treść artykułu: Egzaminator „oblał” maturzystę przez interpretację wiersza. Jego autor… chwali ucznia: poezja to nie matematyka <==

O tym, że wiersz pochodzącego z Borzęcina Józefa Barana był jednym z pisaliśmy w materiale: Analiza wiersza Józefa Barana jednym z tematów na maturze z języka polskiego <==

Józef Baran – poeta rodem z Borzęcina

Józef Baran urodził się w Borzęcinie. Pracował jako nauczyciel, redaktor w tygodniku „Wieści” oraz reportażysta w „Dzienniku Polskim”. Za odkrywcę jego poezji uważa się Artura Sandauera, choć wcześniej wiele wierszy poety zostało opublikowanych w „Tygodniku Powszechnym”. Obecnie autor ponad 30 książek, przekładany na ponad 20 języków, osobne tomy ukazały się w języku niemiec­kim, angielskim, hiszpańskim i rosyjskim. Za twórczość poetycką był wielokrotnie doceniany, m.in. Nagrodą Fun­dacji Kościelskich w Genewie, wyróżnieniem PEN West czy Nagrodą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. W 1989 r. jego wiersze weszły do podręczników szkolnych.

Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.

Józef Baran

Najkrótsza definicja życia

cały czas
mieć
zajęty czas

serce
pukaniem do serc
nogi
codzienną krzątaniną
wokół mrowia spraw
głowę
głowieniem się nad
byle czym
byle jak
byle nie zauważać
pochłaniających nas
ruchomych piasków
czasu

a gdy już
nie da się
nie zauważyć

byle do końca
n a d z i e i ć oczy
strużką światła
prześwitującą
przez szczelinę
w Drzwiach
Tajemnicy

Józef Baran, Najkrótsza definicja życia, [w:] tegoż, Szczęście w czapce niewidce i 99 nowych wierszy,
Poznań 2015.

foto: Maciej Mazur

onet.pl / IB

Podobne artykuły

Back to top button