TOPTOP
KulturaPowiat Bocheński
Trending

Multisensoryczne UNESCO. Podążanie przez Lipnice Murowaną za zmysłami – wzrok, węch, słuch, smak

Koronawirus znacznie ograniczył nasze dalekie podrożę, ale może to właśnie czas by lepiej poznać skarby naszego regionu, którymi zachwycają się turyści z dalekich krajów. Doskonałym przykładem jest np. Lipnica Murowana – niewielka miejscowość z niezwykle bogatą historią i licznymi zabytkami. To idealne miejsce na weekendową wycieczkę. Bez ociągania można pozwiedzać Lipnicę Murowaną już w najbliższy weekend.

Jednym z działań zachęcenia do odkrywania piękna Lipnicy jest digitalizacja materialnego i niematerialnego dziedzictwa Lipnicy Murowanej.

Gdy spaceruje się po Lipnicy Murowanej włączają się różne zmysły… Budowle stanowią trwałe ślady przeszłości, niematerialne zasoby są natomiast spoiwem wypełniającym je treścią i zakorzeniającym w teraźniejszości. Zatem, pójdźmy śladem geniuszu człowieka… – zapraszają  autorzy digitalunesco.pl.

W ramach projektu zrealizowanego  przez Fundację Pełni Kultury, którego przedmiotem było przeprowadzenie procesu digitalizacji i udostępnienia zasobów kultury i dziedzictwa narodowego Lipnicy Murowanej, kompleksowo przetworzono zasoby materialne na formę cyfrową przez wykonanie zaawansowanych modeli trójwymiarowych obiektów i ich wnętrz. Dla zbudowania modeli 3D wykorzystana została nowoczesna technologia laserowego skanowania budynków. Wybrane zasoby dziedzictwa materialnego Lipnicy Murowanej zostały ukazane na tle dziedzictwa niematerialnego w postaci zdigitalizowanej obrzędowości, tradycji i historii życia świętych.

Wybrane treści zostały przedstawione w formie audiodeskrypcji, która ułatwi ich dostępność osobom z dysfunkcjami wzroku. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie dokonała rejestracji i ustalenia społecznego kontekstu unikalnych krajobrazów dźwiękowych (soundscapes) oraz wykonała badania akustyczne, celem auralizacji oraz analizy parametrów akustycznych wnętrz obiektów.

Projekt ma charakter edukacyjny, opracowano scenariusze zadań z dziedzictwa kulturowego. Na bazie zebranych materiałów powstała interaktywna strona internetowa, oddziałująca na wszystkie zmysły.

Zapraszamy do multisensorycznego poznania Lipnicy.

lipnicamurowana.pl

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast