Nie przegap
Strona główna » Kultura » Noc Muzeów na zamku w Dębnie – zdjęcia

Noc Muzeów na zamku w Dębnie – zdjęcia

Noc – jak każda inna noc? Nie tak do końca…  To jedyna taka noc w roku – zarówno dla tłumów zwiedzających, jak i  muzealników którzy tego wieczoru otwierają drzwi swoich instytucji szeroko i na dłużej niż zwykle. Noc Muzeów ma coraz więcej zwolenników – także w powiecie brzeskim.

Pomimo stosunkowo skromnej kampanii informacyjnej setki amatorów nocnego zwiedzania przybyły na zamek w Dębnie. Co ciekawe niektórzy z odwiedzających zorganizowali w tym dniu prawdziwe „rajdy muzealne” odwiedzając ekspozycje w Tarnowie i Dębnie.

Imprezę zainaugurował koncert „Majowy wieczór z Piosenką” podczas którego swoje umiejętności zaprezentowali uczestnicy zajęć wokalno – aktorskich prowadzonych w Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku. Natomiast od godz. 19 do 23. na zwiedzanie zamku pod okiem przewodnika wyruszały kilkudziesięcioosobowe grupy turystów. Na swojej drodze przez sale i zamkowe krużganki napotkali oni m.in. ducha pięknej Tarłówny, a z kolei w buduarze inna tajemnicza dama zwracała uwagę przechodzących swoim wykwintnym rokokowym ubiorem i uczesaniem. W Sali Rycerskiej po sarmacku powitał wszystkich Mikołaj Tarło zapraszając równocześnie do Poloneza. Kaplica zamkowa była miejscem do krótkiej refleksji nad religijnością naszych przodków. Na zakończenie wędrówki w zamkowych piwnicach turyści napotkali kata oraz wiedźmę…

Przez cały czas trwania Nocy Muzealnej, w sieni, na parterze można było oglądać prezentację materiałów archiwalnych w formie multimedialnej obejmującą historię muzeum i jego działalność kulturalno – edukacyjną.

NOC MUZEÓW – krótka historia

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w roku 1997, w 2001 przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie około 120 miast Europy. Głównym celem tej imprezy, odbywającej się pod patronatem Europejskiej Rady Europy, jest utworzenie płaszczyzny spotkania dla muzeów i prezentowanej przez nie sztuki oraz publiczności. Noc Muzeów w Polsce odbywa się od 2003 r. – pierwszy był Poznań. Z roku na rok do organizacji tego wydarzenia przystąpiło więcej miast. Muzea i galerie przygotowują specjalne wystawy i wydarzenia, które cieszą się ze strony fanów Nocy Muzeów bardzo dużym zainteresowaniem.

IB

fot. Maciej Mazur IB