ADV
Kultura
Trending

Nowa wystawa w brzeskiej bibliotece. „Bezkres przestrzeni” – malarstwo Krystyny Olchawy

W brzeskiej bibliotece eksponowana jest wystawa malarstwa Krystyny Olchawy zatytułowana „Bezkres przestrzeni”. Obrazy stanowią wybór dzieł artystki, która w tym roku świętowała 50-lecie swojej pracy twórczej. Prezentowane jest 38 obrazów wykonanych w technikach: olej i akryl. Ekspozycja jest dostępna dla odwiedzających do 27 grudnia 2022 roku w godzinach otwarcia biblioteki.

Galeria zdjęć<==

Brzeskiej publiczności Krystyna Olchawa jest już znana jako inicjatorka i kuratorka międzynarodowej wystawy „Barwy Małopolski dla Jana Pawła II”, która w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku była prezentowana w 2014 roku w ramach corocznych bibliotecznych obchodów Miesiąca Papieskiego. Międzynarodowe Plenery Malarskie „Barwy Małopolski”, podczas których od ponad 20 lat do Miechowa przyjeżdżają artyści – malarze, rzeźbiarze, fotograficy – z Polski i ze świata, to projekt zainicjowany przez panią Krystynę, która przez 33 lata zarządzała jako dyrektor Galerią Biura Wystaw Artystycznych „U Jaksy” w Miechowie.
Oprócz malarstwa artystka uprawia również twórczość poetycką, która publikowana była m.in. w jej katalogach do wystaw indywidualnych. Na wystawie w brzeskiej bibliotece eksponowany jest zbiór „Dźwięki natury. Malarstwo i poezja” wydany w 2022 roku oraz wybrane wiersze, w tym również ten pt. „Bezkres przestrzeni”, który dał tytuł całej wystawie.

KRYSTYNA OLCHAWA
Pochodzi z ziemi limanowskiej. Urodziła się w 1951 roku w Sowlinach (obecnie cz. Limanowej). Dzieciństwo aż do ukończenia szkoły podstawowej spędziła w urokliwej wsi Młynne, przez którą przepływa rzeka Łososina, położonej w Beskidzie Wyspowym. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu, które ukończyła w 1971 roku. W latach 1978–1982 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnej ASP), gdzie uzyskała dyplom na Wydziale Wychowania Plastycznego w 1984 roku. Malarstwa uczyła się w pracowniach Piotra Zajęckiego, Hugona Laseckiego i Andrzeja Mentucha.

1 lipca 1972 zamieszkała w Miechowie z zamiarem spędzenia tam jedynie dwóch lat, lecz los związał ją z tym miastem na całe zawodowe życie. Najpierw związana była z Miechowskim Domem Kultury, a potem przez 33 lata zarządzała jako dyrektor Galerią Biura Wystaw Artystycznych „U Jaksy” w Miechowie, którą tworzyła od podstaw w 1985 roku. W tym czasie była inicjatorką i współorganizatorką wielu przedsięwzięć artystycznych, m.in.: powołania Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Miechowie, utworzenia Domu Pracy Twórczej przy miechowskim Rynku, odnowienia XVIII-wiecznego modrzewiowego Dworku „Zacisze”, budowy pomnika Macieja Miechowity.

Zainicjowała także coroczne Międzynarodowe Plenery Malarskie „Barwy Małopolski” (2000–2019), na bazie których zorganizowała międzynarodową wystawę „Barwy Małopolski dla Jana Pawła II” prezentowaną w latach 2010–2019 w dwudziestu galeriach, muzeach i centrach kultury w kilkunastu miastach w Polsce, a w czasie beatyfikacji Jana Pawła II w Regionie Lazio we Włoszech. W 2014 roku była ona prezentowana podczas Miesiąca Papieskiego w brzeskiej bibliotece.

Praktykuje również własną twórczość artystyczną, eksponowaną na licznych wystawach zbiorowych polskich i zagranicznych. Zrealizowała 27 wystaw indywidualnych, które prezentowane były w galeriach sztuki, muzeach i centrach kultury. Uczestniczyła w międzynarodowych plenerach malarskich – polskich i zagranicznych. Napisała wiele tekstów o sztuce, publikowanych w książkach i w licznych katalogach do wystaw. Opracowała kilka wydawnictw albumowych dotyczących twórczej działalności artystów współczesnych oraz miechowskich instytucji kultury.

Za całokształt pracy zawodowej i twórczej w 2011 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi. Po zakończeniu pracy zawodowej w 2020 r. otrzymała prestiżową Statuetkę Macieja Miechowity – Nagrodę Burmistrza Miechowa. W 2022 roku odznaczona Złotym Krzyżem Małopolski.

Przejście na emeryturę traktuje jako długo wyczekiwany czas dla rozkwitu własnej twórczości artystycznej. Obecnie uprawia malarstwo sztalugowe w technikach: olej, akryl i pastel olejna. Uczestniczy w wystawach zbiorowych, organizuje wystawy indywidualne. Uprawia również twórczość poetycką, która publikowana była m.in. w jej katalogach do wystaw indywidualnych.

PiMBP w Brzesku

Podobne artykuły

Back to top button