ADV
WiadomościWideo
Trending

Nowe mieszkania dla młodych w Gminach Borzęcin i Gnojnik / zdjęcia

W sobotę 6 marca 2021 r. w Bochni, w obecności Jarosława Gowina – Wicepremiera, Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii, Anny Korneckiej – Wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii, Posła na Sejm RP Stanisława Bukowca oraz wójtów i burmistrzów 13 gmin  z regionu podpisane zostało porozumienie w sprawie współpracy w zakresie utworzenia Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Docelowo za jej przyczyną ma powstać aż 900 mieszkań. Z terenu Powiatu Brzeskiego obecnych było 2 wójtów – Janusz Kwaśniak wójt Gminy Borzecin oraz Sławomir Paterek wójt Gminy Gnojnik.

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) to instrumenty wsparcia budownictwa na wynajem z niskim czynszem przy udziale samorządów. SIM daje możliwość dojścia lokatorów do własności wynajmowanego mieszkania. Mieszkania mają być przeznaczone dla osób z niższym dochodem, dla których uzyskanie kredytu jest niemożliwe albo obciążałoby znacząco ich budżety domowe.

Zainteresowanie inicjatywą zgłosiło wstępnie 13 włodarzy miast i gmin w tym przedstawiciele: miasta Bochnia, Borzęcina, Proszowic, Dąbrowy Tarnowskiej, Tuchowa, Ryglic, Zakliczyna, Gnojnika, Trzciany, Jodłowej, Korzennej, Starego Sącza i Wierzchosławic.

Z jednej strony rynek mieszkaniowy rozwija się bardzo prężnie, a z drugiej strony, od wielu lat społeczeństwo ma uzasadnione poczucie, że mieszkalnictwo to pięta achillesowa Państwa Polskiego – bowiem mieszkania powstają, ale głównie w dużych miastach. W efekcie powoduje to znaczny odpływ mieszkańców z mniejszych gmin.

W 2020 roku do użytku oddanych zostało ponad 220 tys. mieszkań – najwięcej od roku 1979, ale są to przedsięwzięcia o charakterze komercyjnym. „Ciągle tych mieszkań jest za mało. Brakuje ich zwłaszcza dla młodych rodzin, ludzi pracujących, wychowujących dzieci, których stać na opłacenie czynsz, ale już nie stać na kredyt mieszkaniowy. I to właśnie z myślą o takich osobach powstał projekt Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych – powiedział wicepremier Jarosław Gowin.

Podpisane porozumienie w sprawie współpracy w zakresie utworzenia Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej z Krajowym Zasobem Nieruchomości pozwoli na utworzenie w niedalekiej przyszłości spółki (SIM), która dzięki wsparciu finansowemu z Banku Gospodarstwa Krajowego i Krajowego Zasobu Nieruchomości wybuduje w 13 gminach łącznie blisko 900 mieszkań dostępnych na preferencyjnych warunkach. Będą to mieszkania przede wszystkim dla ludzi młodych. Koszty realizacji zadania po stronie gmin ograniczają się zaledwie do wniesienia aportem do powstającej spółki działek pod budowę budynków wielorodzinnych, a także kwoty 3 milionów złotych, którą miasta i gminy otrzymają z budżetu państwa. Za wniesiony do spółki wkład, gminy obejmą udziały.

– W gminie Borzęcin inwestycja realizowana będzie na nieruchomościach wchodzących w skład zasobu komunalnego gminy, zlokalizowanych w miejscowości Łęki – mówi wójt Janusz Kwaśniak.

Lokatorzy mieszkań mogą z czasem stać się ich właścicielami poprzez spłatę wartości mieszkania. Dzięki wsparciu inwestycji środkami zewnętrznymi szacuje się, że wartość mieszkań będzie niższa o ok. 40% od cen mieszkań w ofercie komercyjnej.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka obecna na spotkaniu zaznaczyła, że program jest ukierunkowany na osoby, które nie są w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych.

– Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa buduje mieszkania o tzw. umiarkowanym czynszu. Są to mieszkania na wynajem, z przystępnym czynszem, na który stać większość Polaków i z opcją dojścia do własności, co odróżni ją od funkcjonowania TBS – mówiła wiceminister Anna Kornecka.

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to nowe otwarcie w mieszkalnictwie, które kładzie nacisk na potrzeby osób, które do tej pory były za bogate na mieszkania komunalne i zbyt mało zamożne, aby wziąć kredyt mieszkaniowy, czyli 40 proc. społeczeństwa.

foto Maciej Mazur

IB / borzecin.pl

VIDEO

 

Zdjęcia

 

blank

Podobne artykuły

Back to top button