ADV
1
Sport

Nowy Mistrz Szachowy w Małopolsce

Mistrz krajowy Jerzy Kyć reprezentujący TC SZACH Mielec wygrał Otwarte Mistrzostwa Małopolski w Szachach Szybkich P-15. W zawodach, które rozgrywano w Borzęcinie systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund tempem P’15 (15 minut na partię dla jednego zawodnika), zwyciężył w ośmiu z dziewięciu partii, zdobywając 8,0 pkt. Tuż za nim z wynikiem 7,5 pkt. uplasował się kandydat na mistrza Michał Mirski z KS Cracovia 1906 Kraków. Trzeci był kandydat na mistrza reprezentant KS Korona Kraków, Łukasz Kumor, zdobywca 7,0 pkt. Obaj zawodnicy wygrali po 6 partii.

– Poziom zawodników był bardzo wysoki i wyrównany o czym może świadczyć bardzo „ciasna” tabela końcowa. O miejscach nagradzanych decydowała punktacja pomocnicza – przyznaje Paweł Kasperek, sędzia klasy FIDE (Międzynarodowej Federacji Szachowej).

Ponad setka startujących
W turnieju wzięło udział ponad 100 zawodników z kilku województw. Pozwala na to otwarta formuła zawodów. Pula nagród finansowych i rzeczowych wynosiła kilka tysięcy złotych. Zawody po raz 12. zostały zorganizowane w Borzęcinie przez miejscowy Gminny Ośrodek Kultury oraz Małopolski Związek Szachowy w Krakowie. Patronat nad wydarzeniem sprawował Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin, który szczególnie kibicował kilkunastosobowej grupie miejscowych zawodników, na co dzień rozwijających swoje umiejętności szachowe w GOK Borzęcin.

– Cieszy fakt, że w organizowanych w naszej gminie zawodach bierze udział coraz więcej mieszkańców gminy Borzęcin, szczególnie tych młodych, którzy uczestniczą w zajęciach miejscowej sekcji szachowej. Zainteresowanie tą „królewską grą” w środowisku lokalnym z roku na rok rośnie. A przecież nie ma nic lepszego, jak tworzenie warunków rozwoju młodego człowieka poprzez zachętę i inspirację do gry w szachy, która kształtuje osobowość, uczy logicznego myślenia i rozwija intelektualnie. Gratuluję uczestnikom zajęć w ramach borzęcińskiej sekcji z trenerem szachowym Mariuszem Urbańskim na czele pasji, która przynosi powody do satysfakcji w postaci kolejnych sukcesów i osiągnięć oraz zachęcam wszystkich do spróbowania swoich sił przy szachownicy.

Współpraca podstawą sukcesu
Zdaniem prezes Kamili Kałużnej-Turczy to kolejne zawody w Borzęcinie, które zostały zorganizowane na bardzo dobrym poziomie.

– Szachiści lubią tu przyjeżdżać, warunki do rywalizacji są doskonałe, stąd wracamy tutaj co roku. Ekipa organizatora – pracownicy GOK – stara się nam zapewnić jak największy komfort do rozgrywania turnieju.

Pozytywnie organizację turnieju oceniają także sędziowie:

– Partie rozgrywano w atmosferze „fair play”. Jedynymi, nielicznymi reklamacjami były błędnie wykonywane posunięcia przez najmłodszych. Obiekt ma doskonałe warunki do organizacji takich zawodów. Do dzisiejszego turnieju zgłosiło się ponad 140 zawodników, niestety część osób – z różnych powodów – nie dojechała, a szkoda, bo wiele osób zgłaszało się na turniej jeszcze w ostatnich dniach. Zawody zgłoszone były do FIDE (Międzynardowej Federacji Szachowej), stąd każdy szachista musiał być wpisany do Centralnego Rejestru prowadzonego przez Polski Związek Szachowy. Niestety w sobotę musiałem odmówić startu trzem osobom z Rabki, które dotarły do Borzęcina, a nie spełniły tego wymogu – przyznaje Paweł Kasperek, sędzia główny zawodów.

Dobrą współpracę z MZSzach i samorządem gminy Borzęcin podkreślał dyrektor GOK, Piotr Kania:

– Dziękuję Prezes Małopolskiego Związku Szachowego Kamili Kałużnej-Turczy oraz Zarządowi Związku za dobrą, wieloletnią współpracę i przekazany prezent – zestaw z autografem arcymistrza szachowego Jana Krzysztofa Dudy. Te zawody nie odbyły się także bez pomocy i zaangażowania znakomitego działacza szachowego, legendy szachowej w Tarnowie – Wiesława Kasperka oraz sędziego głównego zawodów Pawła Kasperka. Finansowo wspomaga nas samorząd gminy Borzęcin z wójtem Januszem Kwaśniakiem na czele oraz przewodniczącym Rady Gminy Borzęcin Czesławem Małkiem. To pozwala nam organizować ciekawe turnieje, które są znane i dobrze kojarzone w środowisku szachowym. Dziękuję za każde udzielone wsparcie!

Podsumowano lokalne turnieje
Warto wspomnieć, że w gronie ponad 100 szachistów niemal co szósty pochodził z Borzęcina.

– Do zawodów wystawiliśmy dzisiaj – jako sekcja szachowa GOK Borzęcin – kilkunastu młodych szachistów, na co dzień zaangażowanych w działalność sekcji przy naszej instytucji – informuje Piotr Kania.

– Młodzi szachiści rozgrywają swoje partie w każdy piątek w godzinach 17-20 i jak widzę robią to z wielką przyjemnością. Aktualnie w sekcji prowadzonej przez trenera szachowego Mariusza Urbańskiego mamy ponad 25 osób, trenujących w dwóch grupach.

Trener Urbański przyznaje, że istotny wpływ na podnoszenie umiejętności szachowych oraz zapoznanie się z zasadami turniejowymi mają comiesięczne rozgrywki w ramach sekcji oraz coraz liczniejszy udział zawodników w turniejach szachowych, tych lokalnych, jak i o szerszym zasięgu w wielu miejscach na mapie Południowej Polski. Podczas mistrzowskich zawodów w Borzęcinie podsumowano i nagrodzono młodych zawodników z Borzęcina za wewnętrzne rozgrywki.

W cyklu zostało rozegranych pięć oddzielnych turniejów, każdy po 6 rund i z czasem 10 minut dla gracza. W rozgrywkach wzięło łącznie udział 25 osób. Była to już III edycja, która z każdą następną cieszy się większą frekwencją. Zwycięzcą całego cyklu został Jerzy Bogusz, który regularnie zajmował miejsca w pierwszej trójce każdego z turniejów, a w trzech z pięciu odniósł zwycięstwo. Na II miejscu uplasował się najmłodszy uczestnik, niespełna 8-letni Wiktor Duda. Trzeci był – zwycięzca pierwszej edycji – Wojtek Żurek. Miejsce tuż za podium zajął Dominik Knap. V miejsce i zarazem tytuł najlepszej dziewczyny cyklu zdobyła Edyta Knap, dla której jest to trzeci taki tytuł.

Wyniki Mistrzostw
W tegorocznych zawodach w Borzęcinie o tytuł Mistzra Małopolski w Szachach Szybkich P-15 wzięła udział ponad „setka” uczestników z 28 klubów: AZS AGH Kraków, Fundacja im. Akiby Rubinsteina, GKSz „Hetman” Pilzno, KKSz Kraków, Klub Szachowy Kana Tarnów, KS Cracovia 1906 Kraków, KS Korona Kraków, LKS Sanovia Lesko, LKS Uran Łukowica, MKS MOS Wieliczka, MKSz GRYF Dębica, MSKS GAMBIT Tarnowiec, Ognisko TKKF w Dobczycach, PUKS Karolina Tarnów, RzKSz Rzeszów, Szachownica Kłaj, SzSON ZAGŁĘBIE Dąbrowa Górnicza, TC SZACH MIELEC, TG Sokół Mielec, TKKF Drogowiec Kraków, UKS Dragon Mokrzyska, UKS GONIEC Staniątki, UKS LISEK Lisia Góra, UKS Magnus Rzezawa, UKS Omega, UKS SP1 Leżajsk, UKS Szach Gryfice, ŻKSz Żary a także zawodnicy z Krakowa, Bochni, Rzeszowa i Tarnowa. Warto podkreślić, że gminę Borzęcin reprezentowało 16 zawodników zrzeszonych w sekcji szachowej działającej w GOK Borzęcin.

Wyniki zawodów:
I miejsce i nagroda pieniężna w wysokości 600 zł: Jerzy Kyć (TC SZACH MIELEC) – 8,0pkt.
II miejsce i nagroda pieniężna w wysokości 400 zł: Michał Mirski (UKS GONIEC Staniątki) – 7,5pkt.
III miejsce i nagroda pieniężna w wysokości 300 zł: Tomasz Wilk (AZS AGH Kraków) – 7,0pkt.
IV miejsce i nagroda pieniężna w wysokości 200 zł: Paweł Czyżyk (UKS Szach Gryfice) – 7,0pkt.
V miejsce i nagroda pieniężna 100 zł: Arkadiusz Babiarz (RzKSz Rzeszów) – 7,0pkt.

Pozostali nagrodzeni:
Najlepsza zawodniczka i nagroda pieniężna w wysokości 200 zł – Sara Giefert (LKS Sanovia Lesko) – 5,5pkt.
II Najlepsza zawodniczka i nagroda pieniężna w wysokości 100 zł – Emilia Pawlak (KKSz Kraków) – 5,5pkt.
Najlepszy junior do 18 lat – Paweł Czyżyk (UKS Szach Gryfice)
Nagrody nie były łączone, z tego też powodu nagroda dla najlepszego juniora przeszła na kolejnego nienagrodzonego młodego zawodnika – Jacka Markiewicza (Klub Szachowy Kana Tarnów) – 6,0pkt.
Najlepszy junior do lat 12 – Antoni Góra (UKS Magnus Rzezawa) – 4,5pkt.
Najlepsza juniorka do lat 12 – Agnieszka Ślusarczyk (MKS MOS Wieliczka) 5,0pkt.
Najlepszy zawodnik do II kategorii szachowej i nagroda pieniężna w wysokości 100 zł (rank. PZSZach do 1800 włącznie) – Jakub Wąs (MSKS GAMBIT Tarnowiec) – 6,5pkt.
Najlepszy zawodnik do III kategorii szachowej i nagroda pieniężna w wysokości 100 zł (rank. PZSZach do 1600 włącznie) – Michał Cichoń (UKS Szach Gryfice) – 5,0pkt.
Najlepszy senior pow. 65 lat – Sergej Shilov (SzSON ZAGŁĘBIE Dąbrowa Górnicza) – 6,5pkt.
Najlepsi zawodnicy z gminy Borzęcin: Jacek Bogusz (4,5 pkt.), Jerzy Bogusz (4,0pkt.), Kornel Czernek (4,0pkt.).


Tekst: Piotr Kania
Fot. Filip Czyż (GOK Borzęcin), Janusz Kwaśniak

Podobne artykuły

Back to top button