ReligiaWideo

Orszaki Trzech Króli w regionie / 6 stycznia 2020 r.

6 stycznia obchodzimy Święto Objawienia Pańskiego popularnie zwane Świętem Trzech Króli. Należy ono nie tylko do najważniejszych ale i najstarszych świąt chrześcijańskich. Obchodzone jest bowiem już od III wieku. W tym dniu w kościołach święcone jest kadzidło i kreda. Ostatnio coraz częściej też święto to wychodzi na ulice miast – a to za sprawą organizowanych pochodów Trzech Króli.

6 stycznia 2020 roku, pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”, Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami 872 miejscowości w Polsce i 21 poza jej granicami. Pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”, które jest fragmentem refrenu kolędy „Dzisiaj w Betlejem”, będziemy dziękowali za wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii naszej Ojczyzny, za Cud na Wisłą, który miał miejsce 100 lat temu; cuda, które zdarzają się wokół nas, których doświadczamy na co dzień.

Mając na uwadze bogatą i wielowiekową tradycję kolędowania w Polsce, Fundacja Orszak Trzech Króli w roku 2020 szczególnie pragnie zachęcić do jej pielęgnowania i podtrzymywania w okresie świątecznym. Impreza od lat pokazuje, że lubimy gromadzić się wspólnie przy takich okazjach. Pomimo często niesprzyjającej pogody – ulicami miast i wsi idą setki mieszkańców – całe rodziny, księża, władze samorządowe, szkolne delegacje, strażacy i przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń. Jest kolorowo i radośnie.

Na interaktywnej mapie prezentującej miejscowości w których organizowany jest Pochód Trzech Króli możemy znaleźć miejscowości z naszego regionu.

Brzesko

Już po raz ósmy ulicami miasta przejdzie Orszak Trzech Króli, który wyruszy o godzinie 13.00 z Placu Kazimierza Wielkiego i ulicą Uczestników Ruchu Oporu, poprzez plac Żwirki i Wigury, ulicą Głowackiego dotrze na brzeski Rynek, gdzie zakończy swój przemarsz przy szopce.

Uczestnicy orszaku otrzymają korony oraz śpiewniki, a także okolicznościowe wydawnictwo związane ze Świętem Trzech Króli. Pochód jak każdego roku prowadzi Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Wiesława Porwisza.

Organizację orszaku koordynuje Urząd Miejski przy współpracy z parafiami pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła, Miłosierdzia Bożego, Miejskim Ośrodkiem Kultury, artystami z zespołu Porębianie oraz strażakami z jednostek OSP Brzesko i Poręba Spytkowska. Dla wszystkich dzieci, które wystąpią podczas orszaku w przebraniu organizatorzy przygotowali upominki.

Pisaliśmy o tym: Orszak Trzech Króli w Brzesku <==

Borzęcin

W Uroczystość Objawienia Pańskiego 2017 r. po raz pierwszy drogami Borzęcina przeszedł Orszak Trzech Króli. W organizację oprócz Parafii włączają się również mieszkańcy. Uczestnicy zbierają się na parkingu przy szkole. O godz. 10.20 – wypatrywanie Mędrców ze wschodu, godz. 10.30 – spotkanie z Herodem i wspólny pochód do betlejemskiej groty, godz. 10.55 – pokłon Mędrców i złożenie darów: złota, kadzidła i mirry, godz. 11.00 – Eucharystia z Mędrcami ze wschodu i Kolędnikami Misyjnymi.

Bielcza

Parafia Matki Bożej Anielskiej w Bielczy. Na wszystkich mszach św. poświęcenie złota, kadzidła, mirry i kredy. Orszak Trzech Króli rozpoczyna się Mszą św. o godz. 10.30 i później przy śpiewie kolęd wyruszymy do Kaplicy na Górach. Parafia która jest organizatorem orszaku zaprasza wszystkich mieszkańców. W szczególności dzieci, kolędników misyjnych w strojach, młodzież i dorosłych również w strojach, a przynajmniej z koroną na głowie. Na górach żywa szopka. Uczestników powitają zwierzęta w żywej szopce: wesoły kucyk Feliks i owieczka Wełenka oraz ich przyjaciele. Warto zabrać dla nich marchewkę, sianko, ziarno i coś dla pieska.

Dębno

Orszak wyruszy spod kościoła św. Małgorzaty w Dębnie, by w asyście orkiestry dętej towarzyszyć 3 mędrcom ze wschodu, którzy będą konno podróżować na dziedziniec dębińskiego zamku. Tam, po złożeniu darów, w finałowej scenie zobaczymy i usłyszymy kolędników, scholę i wspólnie odśpiewamy kolędy. Przed wyruszeniem orszaku, organizatorzy będą rozdawać okolicznościowe korony i śpiewniki. Początek wydarzenia o 12:30. Serdecznie zapraszamy. Organizatorami wydarzenia jest Dębińskie Centrum Kultury w partnerstwie z parafią św. Małgorzaty w Dębnie i Muzeum Okręgowym Oddział w Dębnie.

Tarnów

Orszak Trzech Króli wyruszy z Placu Katedralnego o godz. 13.00, bezpośrednio po Mszy św. o godz. 12.00 celebrowanej w katedrze przez biskupa  Andrzeja Jeża. Orszak przejdzie przez Rynek a następnie ulicami: Wekslarską, Bramą Pilzneńską, Wałową, Targową, Bernardyńską. Zakończenie planowane jest w ogrodzie OO. Bernardynów, wspólnym kolędowaniem.  Dla uczestników są przygotowane śpiewniki oraz korony. Organizatorzy zachęcają do przygotowania własnych strojów, które będą wprost nawiązywały do przeżywanej uroczystości.

Bochnia

Bocheński Orszak będzie mieć charakter zlotu gwiaździstego. Z każdej parafii wyjdzie osobny orszak. Po ich połączeniu w centrum miasta uczestnicy wejdą wspólnie na Plac Sanktuaryjny przed Bazyliką św. Mikołaja, gdzie odbędzie się pokłon, złożony przez monarchów przed Świętą Rodziną oraz wspólne kolędowanie. Mile widziane przebrania. Dla posiadaczy najbardziej oryginalnych strojów (w kategorii junior) będzie konkurs ze słodkimi nagrodami. Każdy uczestnik otrzyma od organizatorów koronę. Będą też śpiewniki.

 


IB / orszak.org / diecezja.tarnow.pl

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Jeden komentarz

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast