ADV
Wiadomości
Trending

Piękna pogoda? Warto odwiedzić wieżę widokową w Iwkowej

Wrześniowy weekend (12-13 września) – to prawdopodobnie jeden z ostatnich tak ciepłych dni w tym roku – wg prognoz możemy spodziewać się nawet 29 stopni ciepła. Pod koniec przyszłego tygodnia nastąpi spore ochłodzenie oraz pojawią się deszcze. Dlatego warto dobrze go wykorzystać i wybrać się wspólnej z rodziną lub znajomymi np. na wieżę widokową w Iwkowej.

Wieża widokowa w Iwkowej zyskała spore uznanie wśród miłośników aktywnego wypoczynku i była wakacyjnym hitem turystycznym w regionie. W weekendy, przy ładnej pogodzie można spotkać setki turystów zmierzających w to miejsce. Lokalizacja obiektu w niezwykle urokliwej części Pogórza Wiśnickiego sprawia, że rozległe widoki wręcz zapierają dech. Można podziwiać niezwykłą panoramę z widokiem na Beskidy: Wyspowy, Sądecki, a także Pogórze: Rożnowskie, Bocheńskie i Kotlinę Sandomierską. 34 metrowa wieża wznosi się szczycie Szpilówki, na wysokości 516 m n.p.m. i jest dobrze widoczna z odległości kilku kilometrów.

Od maja 2020 r. w trosce o bezpieczeństwo zwiedzających wprowadzone zostały zasady korzystania oraz zachowania się na szlaku i w pobliżu wieży widokowej m.in. zapewnienie odległości pomiędzy osobami od 1,5 m – do 2 m oraz zalecane użycie maseczki zasłaniającej usta i nos.

Wieża widokowa w Iwkowej to miejsce idealne zarówno dla turystów indywidualnych, jak i osób uprawiających trekking, nordic walking czy turystykę rowerową. To także doskonała lokalizacja na rodzinny wypad. Jest gdzie usiąść, odpocząć, coś przekąsić. Do dyspozycji turystów są altana, ławy i stoły, stojaki na rowery, a także tablice informacyjne, dzięki którym zwiedzający poszerzą swoją wiedzę o najbliższej okolicy. A tych w Gminie Iwkowa nie brakuje – wieża powstała bowiem w pobliżu zielonego szlaku turystycznego oraz gminnego Szlaku Powstańców. W Iwkowej warto zobaczyć zabytkowy kościółek, pustelnię św. Urbana, kuźnię czy miejsca związane z suszeniem śliwek i wypiekiem chleba. Znawcy tematu podpowiadają, że z platformy widokowej można podziwiać piękne wschody i zachody słońca. Jest co zwiedzać!

Warto zwrócić uwagę na najbliższe otoczenie budowli. By podnieść atrakcyjność miejsca odtworzono poradziecką ziemiankę. Niewiele osób wie bowiem, że to miejsce skrywa wiele tajemnic z przeszłości. Kilkadziesiąt lat temu na Szpilówce stacjonowały wojska radzieckie. Do dziś nie ustalono powodów obecności wojskowych w Iwkowej. Po latach, jedna z ziemianek jakie służyły stacjonującym w tym miejscu żołnierzom radzieckim została odtworzona i jest ogólnodostępna dla turystów. W tym celu oczyszczono teren, wyprofilowano skarpy, umocniono koronę ziemianki podwaliną z kamienia, następnie ułożono okrąglaki drewniane jako przykrycie ziemianki. Konstrukcję pokryto ziemią i obsiano trawą. To dodatkowa ciekawostka dla miłośników militariów i lokalnej historii.

Trasy dojścia do wieży widokowej na Szpilówce:

Z parkingu A na polanie w lesie od Tymowej, zielonym szlakiem PTTK odległość ok. 3,2 km, czas przejścia ok. 1h 30 minut

Z parkingu B przy Ośrodka Zdrowia, czerwonym szlakiem odległość ok. 2,5 km, czas przejścia ok. 5o min.

Z parkingu C w centrum Iwkowej:

w niedziele i święta możliwy dojazd BUS-em z przystanku w centrum Iwkowej do parkingu pod wieżą a następnie pieszo 0,7 km, czas przejścia ok. 10 min.

w pozostałe dni szlakiem czerwonym odległość 4,2 km czas przejścia ok. 2 h

Z parkingu D przy szkole i Orliku w Iwkowej, czerwonym szlakiem odległość ok. 3,2 km, czas przejścia ok. 1h 10 min.

W pozostałe dni nieświąteczne możliwy jest dojazd do parkingu pod wieżą a następnie pieszo 0,7 km, czas przejścia ok. 10 min.

Warto pamiętać o kilku zasadach podczas wycieczki na Szpilówkę:

Jesteśmy na Obszarze Chronionego Krajobrazu. Szanujemy i chronimy przyrodę. Zachowujemy ciszę i spokój.

Jesteśmy życzliwi, uśmiechnięci, zrelaksowani. Spotkanych turystów pozdrawiamy, niezależnie czy kogoś znamy, czy nie.

Prosimy o zachowanie porządku i wszelkich zasad bezpieczeństwa. Butelki i inne opakowania zabieramy z powrotem – Nie śmiecimy!

Obowiązuje odpowiednie ubranie i obuwie sportowe.

Zwracamy uwagę innym, gdy postępują niezgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami

Zapraszamy do wspólnego odkrywania Iwkowej!

IB / iwkowa.pl

Widoki, widoki, widoki ……….

Opublikowany przez Informator Brzeski Piątek, 6 września 2019

blank

Podobne artykuły

Back to top button