ADV
Wiadomości
Trending

Plaga biedronek azjatyckich w Powiecie Brzeskim oraz Bocheńskim / zdjęcia

Koronawirus to nie jedyna plaga jaka w ostatnim czasie dotarła do Polski z Azji. Kolejną plagą jaka daje się we znaki szczególnie wczesną jesienią są biedronki azjatyckie. Znane są też pod nazwą biedronek ninja, harlekinów lub arlekinów. Chmary tych owadów można w ostatnich dniach zaobserwować w całej Polsce. Można je spotkać najczęściej na nasłonecznionych ścianach budynków.

Wiele osób skarży się na pogryzienia oraz reakcje alergiczne. Informacje o problemach z biedronkami azjatyckimi otrzymaliśmy od mieszkańców z różnych stron Powiatów  Brzeskiego oraz Bocheńskiego. Azjatyckie biedronki siadają na oknach, wchodzą do mieszkań, niszczą uprawy. Ich ugryzienia mogą być też niebezpieczne dla ludzi, szczególnie osób z alergiami.

Biedronki w domu stwarzają zagrożenie dla kwiatów, ziół i przydomowych ogródków, a także ludzi. Azjatyckie biedronki roztaczają wokół siebie nieprzyjemny zapach, a w momencie zagrożenia wypuszczają żółtą substancję, która pozostaje na meblach, ścianach, podłogach, tkaninach i którą bardzo trudno jest usunąć.

Dla ludzi nieprzyjemne są ugryzienia biedronek azjatyckich. Objawiają się one zaczerwienieniem i swędzeniem ukąszonych miejsc, a także mogą powodować objawy alergii takie jak: nieżyt nosa, astmę, pokrzywkę, obrzęk naczyniowy. W skrajnych przypadkach biedronka azjatycka może prowadzić do problemów z oddychaniem.

Biedronka azjatycka wyglądem przypominać może zwykłą biedronkę. Ich ubarwienie może być bardzo zmienne – od żółtego i pomarańczowego przez czerwone aż do czarnego, a liczba kropek od 0 do 23.

Obserwacje wskazują, że biedronka azjatycka jest gatunkiem zagrażającym rodzimym gatunkom biedronek. Po raz pierwszy występowanie  biedronek azjatyckich stwierdzono w Polsce stosunkowo niedawno, bo w 2006 roku.

Jak sobie z nimi poradzić? Za najprostszy i najskuteczniejszy sposób uznaje się wciągnięcie ich odkurzaczem. Należy jak najszybciej wynieść worek od odkurzacza poza dom, ponieważ insekty mogą się z niego uwolnić i ponownie rozprzestrzenić po pomieszczeniu. W walce z czarnymi biedronkami zalecane jest też uszczelnienie okien oraz elewacji.

foto Maciej Mazur

IB / homebook

GALERIA ZDJĘĆ

Podobne artykuły

Back to top button