ADV
Wiadomości
Trending

Pożar nieużytków w Woli Dębińskiej / 19 maja 2024 r.

W niedzielę 19 maja 2024 roku o godzinie 12.48 służby ratownicze zostały zadysponowane do pożaru nieużytków w Woli Dębińskiej.

Na miejsce zdarzenia zadysponowano strażaków z JRG Brzesko wraz z druhami z OSP Wola Dębińska. Działania prowadzili również brzescy Policjanci.

Pomimo, że wegetacja roślin już w pełni to nie brakuje amatorów wypalania nieużytków rolnych.

Każdego roku na wiosnę powraca ten sam problem – a jest nim wypalanie traw. Policja przypomina, że jest to nie tylko szkodliwe, ale również zabronione i pociąga za sobą odpowiedzialność karną. Wzniecony pożar zagraża ludziom i ich dobytkowi, płoną lasy i giną zwierzęta. Konsekwencje w postaci grzywny to najłagodniejsza kara, jaka może spotkać osoby wypalające trawy.

Wypalanie traw jest niechlubną tradycją, z którą od lat zmagają się policjanci i strażacy. Mimo corocznych akcji informacyjnych i uświadamiających, wielu ludzi nadal sądzi, że ogień to najlepszy sposób na zwalczanie chwastów. Ludzie zapominają lub są nieświadomi faktu, że wystarczy słaby wiatr, aby ogień wymknął się spod kontroli, a co za tym idzie szybko, rozprzestrzenił się i przeistoczył w tragiczny w skutkach pożar. Wypalanie traw tak naprawdę powoduje, że ziemia zostaje wyjałowiona, nie dochodzi do naturalnego rozkładu resztek roślinnych, przerywany jest proces formowania się próchnicy, do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Wypalanie traw skutkuje zabijaniem znacznej ilości organizmów żywych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania przyrody. Warto również podkreślić, że skutki wypalania traw mogą dotknąć nie tylko osoby, które to robią, ale i osoby postronne. Zdarza się, że pożary traw przenoszą się także na tereny leśne. Dla polskich lasów m.in. ze względu na dominację, w nich gatunków iglastych, ogień jest potencjalnie dużym zagrożeniem. Coraz cieplejsze i suchsze wiosny powodują, że to potencjalne niebezpieczeństwo coraz bardziej przekłada się na realne.

Zgodnie z zapisami ustawy o ochronie przyrody, wypalanie traw jest niedozwolone, w szczególności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, trzcinowiskach i szuwarach. Dodatkowo, w lasach i na terenach śródleśnych nie wolno rozniecać ognia, korzystać z otwartego płomienia czy wypalać trawę, co najmniej 100 metrów od granicy lasu.

Wypalanie traw oprócz tego, że jest naprawdę niebezpieczne, jest też niedozwolone. Określają to przepisy ustawy o ochronie przyrody, o lasach oraz kodeksu wykroczeń i kodeksy karnego.


foto: OSP Wola Dębińska
IB

Podobne artykuły

Back to top button