ADV
Wiadomości
Trending

VIII Międzynarodowe Zawody Pływackie o Puchar Burmistrza Andrychowa 2024 – Śladami Wojciecha Wojdaka

W sobotę 15 czerwca 2024 r. na odkrytym Basenie Kąpielowym w Andrychowie odbędą się VIII Międzynarodowe Zawody Pływackie o Puchar Burmistrza Andrychowa 2024 Śladami – Wojciecha Wojdaka.

Zawody odbywają się pod patronatem utytułowanego polskiego pływaka i trenera – Wojciecha Wojdaka. Zawody organizowane są na zadbanym i malowniczym odkrytym obiekcie pływackim w Andrychowie.

W ubiegłych latach na basenie sportowym w Andrychowie rywalizowało nawet ponad 300 zawodników w kilku kategoriach z Polski, Czech, Słowacji, a nawet Hiszpanii.

Organizatorem wydarzenia jest Uczniowski Klub Sportowy „Victoria” Kozy.

Wojciech Wojdak (Maszkienice)

Wojciech Jacek Wojdak urodził się 13 marca 1996 w Brzesku. Jako pływak specjalizuje się w stylu dowolnym. Zawodnik przez wiele lat rozsławiał Brzesko i Powiat Brzeski na arenie sportowej w kraju i zagranicą. Na swoim koncie ma udział w wieku 20 lat w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r., tytuł wicemistrza świata, brązowy medal mistrzostw świata na krótkim basenie. Jest rekordzistą Polski na dystansie 800 m stylem dowolnym (basen 50 m) oraz 400 m stylem dowolnym i 800 m stylem dowolnym (basen 25 m).

Wojtek Wojdak rozpoczął treningi pływackie w wieku 10 lat pod okiem pierwszego trenera – Marcina Kacera w klubie Wiking Brzesko. Pływak jest absolwentem Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Oświęcimiu, gdzie przez kilka lat był podopiecznym trenera – Przemysława Ptaszyńskiego. Od połowy stycznia 2019 r. był zawodnikiem sekcji pływackiej AZS AWF Warszawa, gdzie trenował m.in. pod okiem Pawła Słomińskiego oraz Macieja Certy. Do Warszawy przeniósł się z klubu BOSiR Brzesko. Na przełomie 2019 i 2020 r. współpracował z Shanem Tusupem.

Wojciech Wojdak jest trenerem II klasy pływania Polskiego Związku Pływackiego.  Od kilku lat wspólnie z Krystianem Bałabuchem byłym pływakiem BOSIR Brzesko i medalistą mistrzostw Polski prowadzą w Brzesku szkołę pływacką, a także stowarzyszenie pływackie które wspiera młodych i utalentowanych pływaków z regionu.

Jednym z największych sukcesów w karierze pływackiej Wojciecha Wojdaka było zdobycie w 2017 r. na mistrzostwach świata w Budapeszcie srebrnego medalu w konkurencji 800 m stylem dowolnym i czasem 7:41,73. Wojciech Wojdak o ponad cztery sekundy poprawił rekord Polski.


Wojdak & Bałabuch szkoła pływania

Podobne artykuły

Back to top button