ADV
Religia

Procesje Bożego Ciała w czasach koronawirusa

Coroczne wędrowanie ulicami miast i wsi w procesjach eucharystycznych na Boże Ciało, i potem w czasie oktawy, wpisało się głęboko w polską tradycję. Jednak rok 2020 jak każdy wie jest wyjątkowy, bowiem koronawirus wpłynął na bieg wielu spraw. Także na życie religijne. W parafiach trwają przygotowania by procesje odbyły się wokół świątyń, z zachowaniem aktualnych zaleceń sanitarnych.

Nie inaczej jest w parafiach w Powiecie Brzeskim.

Gmina Brzesko

Np. w Szczepanowie ze względu na trwającą pandemię, w tym roku nie będzie procesji ulicami Szczepanowa oraz Rynku. Uroczysta procesja przejdzie wokół bazyliki do ołtarza polowego, na którym będzie uroczyste błogosławieństwo na zakończenie procesji. Z kolei w Jadownikach procesja odbędzie się na placu kościelnym i przykościelnym. W Parafii Świętego Jakuba w Brzesku natomiast będą procesje wokół kościoła po każdej Mszy św. oraz o 18.30 wraz z nabożeństwem czerwcowym. W Parafii Miłosierdzia Bożego procesja Bożego Ciała do czterech ołtarzy odbędzie się wokół kościoła po wieczornej Mszy Świętej o godz. 18.30.

Gmina Borzęcin

W kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Borzęcinie Msze św. o godz.: 7.00, 9.00, 11.00, 14.00 i 16.00 w DPS o godz. 10.00 w Łazach o godz. 10.00. Po każdej Mszy św. procesja wokół kościoła z Najświętszym Sakramentem.

Gmina Dębno

Parafia Św. Małgorzaty w Dębnie: Msze św. o godz.: 6.30, 8.00, o godz. 10.00 z procesją wokół kościoła i o godz. 12.00 również z procesją.

Gmina Iwkowa

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego: Po każdej Mszy św. kapłani i wierni pójdą z procesją eucharystyczną do czterech ołtarzy, które zostały urządzone wokół kościoła. Msze Święte o godz. 07:00, 09:00,
11:00, 15:00, 18:00.

Gmina Szczurowa

Uroczysta Msza św. z procesją do czterech ołtarzy wokół kościoła parafialnego w Szczurowej o godz. 10.00. Po południu o godz. 15.30 nabożeństwo czerwcowe z procesją wokół kościoła i Msza św. o godz. 16.00.

– W obecnym stanie prawnym praktycznie niemożliwe jest zorganizowanie tradycyjnej procesji eucharystycznej ulicami miast i wsi. Obowiązuje nas bowiem zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób, a z doświadczenia wiemy, że na takich procesjach gromadzi się o wiele więcej osób. Wydaje się więc, że rozwiązaniem pośrednim jest poprowadzenie procesji eucharystycznej wokół kościoła w miarę możliwości po każdej Mszy św., zachowując przy tym wszelkie środki ostrożności – mówi ks. Michał Dąbrówka dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego tarnowskiej kurii.

Symboliczne cztery ołtarze powstały wokół świątyń. Tam, gdzie nie ma możliwości poprowadzenia procesji wokół kościoła zaplanowane są adoracje Najświętszego Sakramentu.

– W kontekście zbliżającej się Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – mając na uwadze zdrowie i życie naszych rodaków – zwracam się do wszystkich uczestników uroczystości religijnych z gorącym apelem o konsekwentne stosowanie się do aktualnych zaleceń sanitarnych. W sposób szczególny proszę o zasłanianie ust i nosa lub zachowanie dystansu 2 metrów od innych uczestników zgromadzenia.

Dołóżmy wszelkich starań, aby – w poczuciu odpowiedzialności za siebie i innych – godnie i bezpiecznie celebrować święte tajemnice naszej wiary – apeluje Abp Stanisław Gądecki Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

foto Olczak

IB / Diecezja Tarnowska

Podobne artykuły

Back to top button