ADV
Powiat TarnowskiWiadomości

PWSZ sygnatariuszem porozumienia uczelni Małopolski

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie znalazła się w gronie czternastu uczelni, które podpisały porozumienie umożliwiające podejmowanie wspólnych działań na rzecz rozwoju gospodarczego Małopolski i ułatwiające realizację innowacyjnych projektów i kluczowych przedsięwzięć. Inicjatorem długofalowej współpracy było Województwo Małopolskie.

Poza PWSZ w Tarnowie porozumienie podpisały:

• Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie,
• Akademia Ignatianum w Krakowie,
• Akademia Wychowania Fizycznego im. B. Czecha w Krakowie,
• Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego,
• Politechnika Krakowska im. T. Kościuszki,
• Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie,
• Uniwersytet Jagielloński w Krakowie,
• Uniwersytet Papieski Jana Pawła II,
• Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej,
• Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie,
• Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu,
• Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu
• Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu.

Porozumienie w imieniu władz PWSZ w Tarnowie podpisał dr hab. Rafał Kurczab, prof. PWSZ. – We współdziałaniu siła, a my tą siłę naukową i innowacyjną mamy w Małopolsce bardzo dużą. Jak wspomniał prof. Duda, jest to diament, który błyszczy od dawna, trzeba go tylko przetrzeć i eksponować i wykorzystywać dalej. W województwie małopolskim mamy bardzo duże „stężenie” uczelni i bardzo dobrych specjalistów. Trzeba teraz działać razem, wykorzystać potencjał i być konkurencyjnym nie tylko w Polsce ale i w cały świecie – mówi prorektor PWSZ ds Nauki i Rozwoju.

– Porozumienie, które dzisiaj podpisaliśmy, jest początkiem bezprecedensowego przedsięwzięcia. Współpraca samorządu ze środowiskiem naukowym na szczeblu akademickim jest nie tylko szansą na pobudzenie aktywności gospodarczej w regionie i podniesienie jego konkurencyjności. To także kolejny krok w przygotowaniach do forum gospodarczego, które odbędzie się już we wrześniu w Krynicy-Zdroju – powiedział marszałek Witold Kozłowski.

W uroczystym spotkaniu, poza sygnatariuszami porozumienia i marszałkiem Witoldem Kozłowskim, uczestniczyli także: wicemarszałkowie Łukasz Smółka i Tomasz Urynowicz oraz Marta Malec-Lech i Iwona Gibas z zarządu województwa.

Obecni byli również Jan Tadeusz Duda – przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego i jednocześnie wieloletni wykładowca PWSZ w Tarnowie oraz radni województw.

Porozumienie zakłada m.in. wspólne działania na rzecz rozwoju forum gospodarczego w Krynicy-Zdroju, w tym powołanie Rady Naukowej z udziałem przedstawicieli kluczowych uczelni wyższych.

Dotyczy również ścisłej współpracy uczelni z samorządem wojewódzkim w zakresie organizacji wolontariatu podczas III Igrzysk Europejskich w 2023 r. – w tym stworzenia bazy studentów, którzy podejmą się pracy w charakterze wolontariuszy w trakcie tego wydarzenia.

– Cieszę się, że nasza Uczelnia została zaproszona do grona sygnatariuszy tego porozumienia, bo daje ono realną szansę na realizację wspólnych przedsięwzięć i wspieranie rozwoju naszego miasta i województwa. Pełni pomysłów czekamy na robocze spotkania, które – mam nadzieję – rozpoczną się już niebawem – kończy Rektor PWSZ w Tarnowie, dr hab. Małgorzata Kołpa, prof. Uczelni.

PWSZ

Zachęcamy do udziału w głosowaniu na zadanie zgłoszone „ZDROWY STYL ŻYCIA I JA”

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast