ADV
Kultura

Regionalny wtorek / Jubileusz Jędrzeja Cierniaka

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku przeniosła część swojej działalności kulturalną i edukacyjną do Internetu.

Od początku listopada 2020 r. na stronie internetowej i w mediach społecznościowych biblioteki publikowane są różnego rodzaju treści promujące kulturę, czytelnictwo i region brzeski, m.in.: recenzje książek, ciekawostki regionalne, kulisty z życia biblioteki, filmiki z zajęciami dla dzieci, wpisy okolicznościowe, propozycje oferty kulturalnej online.

We wtorki na stronie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku publikowane są artykuły związane z historią Powiatu Brzeskiego. Poniżej kolejny, trzydziesty czwarty już z kolei tekst, jaki zostały opublikowany w tej serii.

Archiwum działu „Regionalny wtorek” <==

==

Jubileusz Jędrzeja Cierniaka

Pochodzące ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego fotografie zostały wykonane 87 lat temu. 10 marca 1935 roku w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego hucznie świętowano jubileusz 30-lecia pracy artystycznej Jędrzeja Cierniaka, znakomitego twórcy z Zaborowa. Podczas uroczystości artysta wystąpił w stroju zaborowskiego drużby. Na zdjęciach towarzyszy mu zespół regionalny z Prokocimia, który w tym dniu odegrał „Franusiową dolę”, obok „Wesela krakowskiego”, najbardziej znaną sztukę Jędrzeja Cierniaka. Wydarzenia w teatrze poprzedził przemarsz ulicami Starego Miasta orszaku przystrojonego „jakby na weselne gody, z nadobnemi druchnami i dziarskimi drużbami zaborowskimi i z zaborowską nutą”.

Wielobarwność zgromadzonych w teatrze gości, atmosferę tamtych chwil najlepiej oddaje relacja samego mistrza, która niedługo potem ukazała się w piśmie „Teatr Ludowy”: „Skrzyknęliśmy się w owym pamiętnym dniu niebyle jaką gromadą, że aż z ledwością mogły nas pomieścić gościnne mury krakowskiego teatru. Zjechały bowiem kompanije wiejskie nie tylko z najbliższych okolic Krakowa, ale i zdalsza, od Miechowa, od nadrabskich i naddunajeckich stron, od Sącza, ze Spiża i Orawy, od Mielca i Jasła, a także górnicy z Zagłębia. Zabarwiły się balkony i loże teatru pięknym postrojem wiejskiej młodzieży. Rozegrały się ochoczo kapele weselne, rozśpiewały rozlewnie chóry. A i z samego podwawelskiego grodu przyszli zaszczytnie przedstawiciele władz (…), troskliwi ojcowie miasta, dostojni ludzie nauki z Jagiellońskiej Wszechnicy, wybitni artyści, literaci, dziennikarze”.

Od pamiętnego marcowego jubileuszu upłynęły dziesięciolecia. W tym roku w marcu (2 III) minęło także 80 lat od śmierci Jędrzeja Cierniaka, który należał do grupy 100 więźniów rozstrzelanych w 1942 r. przez Niemców w podwarszawskich Palmirach. Wybitny pedagog, nauczyciel, twórca teatru ludowego, mimo iż wiele lat mieszkał i pracował w Warszawie, nigdy o Zaborowie nie zapomniał, często do niego powracał i angażował się w liczne przedsięwzięcia w rodzinnej miejscowości. O swojej wsi pisał pięknie: „Zaborów sławna wieś, dadzą pić, dadzą jeść. Hej i dziewcynę dadzą, jesce odprowadzą”.

Źródła:
Cierniak Jędrzej, Zaborowska nuta, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 1956.
Cierniak Jędrzej, Hej krakowska nuta nigdy nie zginie!, „Teatr Ludowy” 1935, nr 4.
Cierniak Jędrzej, Wesele krakowskie, Warszawa 1926.
Mazurowa Zofia, Wspomnienie o Jędrzeju Cierniaku, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 1982.

Fot. 1, 2. Jubileusz 30-lecia pracy społecznej i oświatowej założyciela teatrów ludowych Jędrzeja Cierniaka zorganizowany po zakończeniu widowiska ludowego „Franusiowa Dola” na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie 1935/03.

Fot. 3. Jubilat Jędrzej Cierniak (stoi w środku w stroju ludowym) w otoczeniu uczestników uroczystości. Obok niego stoją: aktor i reżyser Marian Mikuta (w jasnym stroju ludowym) i organizator jubileuszu Władysław Żychowicz (w muszce). „Tempo Dnia” nr 71 z 13.03.1935.

PiMBP w Brzesku

Podobne artykuły

Back to top button