ADV
Kultura

Regionalny wtorek / Krakowianka z plakatu

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku przeniosła część swojej działalności kulturalną i edukacyjną do Internetu.

Od początku listopada 2020 r. na stronie internetowej i w mediach społecznościowych biblioteki publikowane są różnego rodzaju treści promujące kulturę, czytelnictwo i region brzeski, m.in.: recenzje książek, ciekawostki regionalne, kulisty z życia biblioteki, filmiki z zajęciami dla dzieci, wpisy okolicznościowe, propozycje oferty kulturalnej online.

We wtorki na stronie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku publikowane są artykuły związane z historią Powiatu Brzeskiego. Poniżej kolejny, czterdziesty pierwszy już z kolei tekst, jaki został opublikowany w tej serii.

Archiwum działu „Regionalny wtorek” <==

Krakowianka z plakatu

Browar Okocim w okresie międzywojennym wymieniany był wśród największych firm w Polsce obok Wedla, fabryki Lilpopów, zakładów Cegielskiego, zaś Goetzowie zaliczani byli do grona milionerów. Pozycję swojej firmy zawdzięczali głównie skutecznemu inwestowaniu oraz wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań w zakresie browarnictwa. Ale nie tylko! Jan Albin Goetz bardzo szybko docenił rolę reklamy, która na początku XX w. dopiero się rozwijała.

W ramach regionalnych wtorków dzisiaj o szczególnym plakacie reklamującym Browar Okocim.

Sztuka tworzenia plakatu stała się popularna w Polsce w latach 20-tych XX wieku. Plakatem zajmowali się znani polscy artyści jak Axentowicz, Mehoffer czy Witkacy. Za ojca plakatu polskiego uznawany był Piotr Stachiewicz – urodzony na Podolu, związany z Krakowem malarz i ilustrator.

Artysta stworzył dla Browaru Okocim co najmniej dwa plakaty: jeden z sienkiewiczowskim Zagłobą, drugi z krakowianką w stroju ludowym. Modelką, która pozowała Stachiewiczowi, była chłopka Zofia Frontczakówna za panny, po mężu Paluchowa. Dziewczyna nazywana w środowisku krakowskich twórców „Piękną Zośką” pozowała malarzowi do wielu portretów, najczęściej właśnie w przebraniu krakowskim. Paluchowa okazała się postacią tragiczną, która zginęła z rąk swojego męża w nieustalonych okolicznościach, a proces, jaki mężczyźnie ostatecznie wytoczono w 1927 roku, należał do najgłośniejszych, które oglądał Kraków w okresie międzywojennym.

Źródło: Wikipedia
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zofia_Paluchowa,
https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Stachiewicz,
https://pl.wikipedia.org/wiki/Browar_Okocim#/media/Plik:Okocim.jpg.

PiMBP w Brzesku

Galeria zdjęć

Podobne artykuły

Back to top button