ADV
KulturaWiadomości
Trending

Śladami przedwojennej brzeskiej społeczności żydowskiej – Akcja Żonkile 2023

W Brzesku po raz kolejny upamiętniono uczestników powstania w getcie warszawskim, w tym roku przypadała 80. rocznica wybuchu tego największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

W akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, której inicjatorem i koordynatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, tradycyjnie już włączyła się także Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku, organizując 19 kwietnia 2023 r. oraz ciągu kilku sąsiadujących z tą datą dni szereg inicjatyw skierowanych do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.

Galeria zdjęć <==

Symbolem powstania i ofiar getta jest żonkil, w przeddzień rocznicy wybuchu powstania z dziećmi i młodzieżą wspólnie wykonywaliśmy te wyjątkowe kwiaty uznawane za międzynarodowy symbol nadziei. Oddział dla Dzieci odwiedzili uczniowie ze Szkół Podstawowych w Rajbrocie oraz w Iwkowej. Młodzież z brzeskiej PSP1 wzięła natomiast udział w warsztatach bibułkarskich z p. Marią Karaś z Poręby Spytkowskiej, podczas których poznali nieco bliżej tę technikę zdobnictwa ludowego. Powstały piękne prace, poprzez które uczniowie poznali także nieco bliżej historię sprzed 80 lat.

Brzeska biblioteka dba także o to, by włączać w obchody wątek lokalny – propagując pamięć o ofiarach getta warszawskiego, przypominamy również historię brzeskich Żydów. We współpracy z doktor Anną Brzyską ze Stowarzyszenia „Pamięć i dialog. Wspólna historia” zaprosiliśmy mieszkańców Brzeska na spacer regionalny śladami dawnej brzeskiej społeczności żydowskiej. Wędrówkę ulicami miasta, w tym odwiedziny na cmentarzu żydowskim przy ul. Czarnowiejskiej, poprzedziła prelekcja w Muzeum Regionalnym, w którego gościnnych progach rozpoczęliśmy spotkanie. Było wiele poruszających opowieści, ale też i uśmiechów, a przede wszystkim potężna dawka regionalnej historii. Była to doskonała okazja, by posłuchać o dawnym Brzesku i życiu jego społeczności żydowskiej, ich zwyczajach, świętach, strukturach społecznych, a także do odświeżenia wiedzy o brzeskim getcie oraz ofiarach wojny i obozów. Śladami przedwojennych mieszkańców Brzeska wyruszyła także kolejna grupa młodzieży ze szkoły nr 1, którzy z biblioteczną regionalistką zwiedzili miejsca związane z historią Żydów oraz odwiedzili Muzeum Regionalne.

Na zakończenie brzeskich obchodów Akcji Żonkile w ramach cyklu Regionalnych Seansów Senioralnych wraz z członkami lokalnych organizacji senioralnych oraz użytkownikami biblioteki obejrzeliśmy filmu „Dov Landau: moje Brzesko” poprzedzony krótką prelekcją. Dzięki temu dokumentowi uczestnicy spotkania raz jeszcze powędrowali ulicami Brzeska, słuchając opowieści 95-letniego obecnie pana Landaua, ostatniego żyjącego ocalałego z Zagłady brzeskiego Żyda.

Dziękujemy wszystkim, którzy współtworzyli z nami tegoroczną Akcję Żonkile – dr Annie Brzyskiej za wszystkie niezwykłe opowieści i pokazanie, jak w dawnym Brzesku żyła społeczności żydowska, p. Marii Karaś z Poręby Spytkowskiej za przybliżenie techniki bibułkarstwa, dyrekcji i pracownikom Miejskiego Ośrodka Kultury za goszczenie nas w Muzeum Regionalnym, a także wszystkim uczestnikom spotkań.

O historii żydowskich społeczności Brzeska i powiatu można przeczytać na stronie: brzesko-briegel.pl <==

PiMBP w Brzesku

Podobne artykuły

Back to top button