ADV
Advertisement
1
Advertisement
Powiat TarnowskiWiadomości

Sołtysi z powiatu tarnowskiego powołali stowarzyszenie i zamierzają działać wspólnie

Prawie 100 sołtysów postanowiło się zjednoczyć i działać wspólnie pod sztandarem powołanego w ubiegłym roku Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Tarnowskiej. Jego prezesem został Tadeusz Bąk, były sołtys i obecny burmistrz Wojnicza.

Po latach nieformalnej działalności sołtysi z terenu powiatu tarnowskiego postanowili założyć stowarzyszenie. Głównymi przesłankami do tego działania była chęć zaktywizowania działalność sołtysów na terenie powiatu tarnowskiego oraz możliwość pozyskiwaniai posiadania własnych środków pieniężnych, które przeznaczone zostaną na działalność statutową organizacji.

Stowarzyszenie Sołtysów Ziemie Tarnowskiej swoją działalność rozpoczęło z początkiem lipca ubiegłego roku i na tą chwilę posiada blisko 100 członków. Lista jest ciągle otwarta. Członkami stowarzyszenia mogą być sołtysi, byli sołtysi, członkowie rad sołeckich oraz liderzy wiejskich organizacji pozarządowych. Prezesem stowarzyszenia został Tadeusz Bąk, były sołtys, a obecnie włodarz gminy Wojnicz. Obok prezesa we władzach stowarzyszenia zasiadają: wiceprezesi, którym są Krystyna Bochenek – Przewodniczący Zarządu Miasta Ryglice oraz Leokadia Madura – sołtys Ilkowicw gminie Żabno, skarbnik, którym została Halina Mondel – sołtys z gminy Skrzyszów oraz sekretarz Zbigniew Curyłło – sołtys Wietrzychowic.

– Jako stowarzyszenie chcemy działać wspólnie w interesie nie tylko samych sołtysów, jako reprezentantów społeczności wiejskich, ale i wszystkich mieszkańców naszego powiatu – stwierdza prezes nowego stowarzyszenia, Tadeusz Bąk.

– Dotychczas w swojej działalności skupialiśmy się głównie na uznaniu pracy sołtysa i jego wkładzie w rozwój lokalnej społeczności. Stąd też organizujemy Konkurs na Najlepszego Sołtysa Powiatu Tarnowskiego, który co roku obywa się  dzięki znaczącemu wparciu zarządu powiatu i starosty tarnowskiego Romana Łucarza. W tym roku, wspólnie z członkami stowarzyszenia, postanowiliśmy rozszerzyć zakres podejmowanych przedsięwzięć o promocję regionu tarnowskiego. Pojawił się pomysł na organizację wydarzenia, które pozwoliłoby promować lokalne produkty z terenu całego powiatu. Do Urzędu Marszałkowskiego złożyliśmy wniosek na organizację Festiwalu Produktu Lokalnego. Jestem przekonany, iż jest to ciekawei warte organizacji przedsięwzięcie i uda się nam je zrealizować. Na pewno pomoże w tym nowa formuła organizacyjna, jaką przyjęliśmy w związku z powstaniem Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Tarnowskiej – tłumaczy Tadeusz Bąk.

wojnicz.pl

Podobne artykuły

Back to top button