ADV
Powiat TarnowskiWiadomości

Udostępnili swoje pulpity, a oszust wypłacił z ich konta gotówkę

Nieprzemyślne postępowanie na mobilnych urządzeniach spowodowało, że oszust przejął loginy i hasła do bankowości elektronicznej. Wypłacił z kont poszkodowanych ponad 30 tysięcy złotych.

W weekend policjanci przyjęli trzy zgłoszenia o oszustwie. Pokrzywdzeni poinformowali mundurowych z Komisariatu Policji Tarnów-Zachód, że nieznany sprawca wprowadzając ich w błąd, podstępem wszedł w posiadanie poufnych informacji do ich konta i w sposób zdalny wypłacił ponad 8 tysięcy w pierwszym przypadku, 20 tysięcy w drugim i ponad 700 złotych w trzecim.

W pierwszym przypadku tarnowianka, logując się do swojego banku za pomocą przesłanego linku na telefon komórkowy podała swój login i hasło. Ponieważ była to fałszywa strona banku, przekazała poufne dane oszustowi, który wykorzystał je i dokonał trzech wypłat, powodując straty w wysokości ponad 8 tysięcy złotych.

Kolejny przypadek jest analogiczny, kliknięcie w przesłany link powoduje przekierowanie na fałszywą stronę banku, a następnie sprawca, używając uzyskanych w ten sposób danych do logowania, wypłaca z konta 20 tysięcy złotych.

W trzecim przypadku starszy mężczyzna odbiera telefon stacjonarny, a w słuchawce głos kobiety proponuje możliwość zarobienia pieniędzy przez Internet. Konieczna jest inwestycja poprzez mobilny przelew. Ponieważ mężczyzna nie do końca jest biegły w transakcjach mobilnych, kobieta proponuje swoją pomoc. Prowadzi go krok po kroku, a mężczyzna wykonuje jej polecenie. Chcąc zarobić na transakcji internetowej przelewa ze swojego konta na utworzone nowe konto pieniądze w kwocie 774 złote tj. równowartość 170 Euro. Gdy zorientował się, że został oszukany poinformował o tym policjantów.

Wszystkie trzy postępowania prowadzą policjanci z Mościc. Oszustwo jest zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Posługując się aplikacjami mobilnymi pamiętajmy, aby korzystać z nich rozsądnie. Nieumiejętne posługiwanie się nimi oraz otwieranie załączonych linków może spowodować straty finansowe. Bądźmy czujni i nie dajmy się oszukać.

policja.gov.pl

Podobne artykuły

Back to top button