ADV
Kultura

Ukryte w datach / 18.05.1927 – Jan Władysław Brzeski został wybrany przez Radę Miasta na burmistrza Brzeska

Za datami, na które spoglądamy codziennie w papierowych lub elektronicznych kalendarzach, kryją się historie o ludziach, miejscach i wydarzeniach z bliższej lub dalszej przeszłości. Historie często niezwykle, imponujące, a z pewnością warte przypomnienia. W ramach nowego bibliotecznego cyklu poświęconego historii i dziedzictwu Brzeska i regionu będziemy prezentować kalendarium regionalne „Ukryte w datach”. Grafiki oparzone datą i krótkim opisem są zamieszczane na profilu biblioteki na Facebooku, na stronie internetowej, a także eksponowane przy Dziale Bibliograficzno-Informacyjnym. Zapraszamy na wspólną wyprawę w przeszłość!

Archiwalne informacje z kalendarium regionalnego „Ukryte w datach” <==

PiMBP w Brzeski

18.05.1927 – Jan Władysław Brzeski został wybrany przez Radę Miasta na burmistrza Brzeska

Dokładnie 97 lat temu, 18 maja 1927 roku, doktor Jan Władysław Brzeski został wybrany przez Radę Miasta na burmistrza Brzeska. Ten niezwykle ceniony i popularny w całym regionie lekarz oraz społecznik swoją działalnością i ofiarną pomocą drugiemu człowiekowi zapisał piękną kartę w historii Brzeska. Wśród jego licznych inicjatyw i przedsięwzięć znalazła się między innymi budowa łaźni miejskiej oraz ośrodka zdrowia. Doktor Brzeski był również wieloletnim prezesem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, gdzie prowadził amatorski zespół teatralny oraz wygłaszał wiele prelekcji popularyzujących literaturę oraz historię.

Kiedy we wrześniu 1939 roku Niemcy zbombardowali pociąg znajdujący się na Słotwinie, uruchomił szpital polowy oraz zorganizował transport dla najciężej rannych do innych szpitali. Za swoją niezłomną postawę oraz społeczną i patriotyczną działalność był dwukrotnie uwięziony przez Niemców. W wyniku drugiego aresztowania wywieziono go do obozu KL Auschwitz, gdzie zmarł 11 marca 1942 roku. Na cmentarzu parafialnym w Brzesku znajduje się jego symboliczny grób.

PiMBP w Brzesku

blank

Podobne artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button