ADV
Wiadomości
Trending

Uroczystości upamiętniającej ofiary bombardowania węzła kolejowego Brzesko-Słotwina / zdjęcia

Początek września to czas gdy w całej Polsce wraca się do tragicznych wydarzeń wojny obronnej 1939 roku. 5 września minęła 84 rocznicy bombardowania pociągów ewakuacyjnych zablokowanych na stacji Brzesko-Słotwina.

Od lat organizowane są uroczystości mające na celu zachowanie tych tragicznych wydarzeń w pamięci żyjących. Pamięć o zbrodni wojennej przeciwko ludności cywilnej gromadzi tu co roku wiele osób, głównie młodych ludzi i mimo upływu czasu jest wyrzutem wobec bestialstwa hitlerowskich Niemców.

Wtorkowe uroczystości rozpoczęto Mszą św.  kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej, a następnie delegacje oraz poczty sztandarowe złożyły kwiaty i znicze pod obeliskiem zamordowanych.

Pomimo upływu lat pamięć o tych, którzy zginęli w bombardowaniu pociągu na naszych terenach pozostaje wciąż żywa. Przy obelisku upamiętniającym zamordowanych zgromadzili się mieszkańcy, dzieci i młodzież, przedstawiciele samorządów lokalnych, służb mundurowych oraz instytucji państwowych.

Podczas uroczystości Szczep Czarny im. Bohaterów Państwa Podziemnego oraz komendant brzeskiego Hufca ZHP druh Bartłomiej Turlej zostali uhonorowani pamiątkowymi odznaczeniami Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej za działania podejmowane przy współpracy z brzeskim kołem ŚZŻAK. Odznaczenia wręczył prezes Zarząd Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Ryszard Żądło.

Uroczystości patriotyczne nie tylko kształtują tożsamość narodową młodego pokolenia i wpajają im ważne wartości patriotyczne, ale pozwalają zachować w pamięci tych, którzy polegli w obronie ojczyzny.

Stacja Słotwina-Brzesko bombardowana była w 1939 roku dwukrotnie. 4 września na szczęście nie było ofiar, niestety 5 września celem stał się pociąg ewakuacyjny ze Śląska, w którym znajdowała się ludność cywilna. Dokładnej liczby ofiar nie udało się ustalić do dziś. Podaje się, że życie straciło ponad 200 osób, a kilkaset zostało rannych.


foto: Szczep Czarny przy PSP nr 2 w Jadownikach
IB

Więcej o tragicznym w skutkach nalocie

Podobne artykuły

Back to top button