ADV
Wiadomości

W czwartek mocno powieje i zagrzmi! / 17 lutego 2022 r.

W najbliższy czwartek mocno powieje i zagrzmi! Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB Oddział w Krakowie prognozuje wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 100 km/h, miejscami w porywach do 115 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Najsilniejsze porywy prognozowane są w dzień. W nocy z czwartku na piątek porywy stopniowo będą słabły. Mocniejszych opadów deszczu można spodziewać się po godzinie 10.00. Może również zagrzmieć – nad ranem oraz przed południem.

Wizualizacja prognozy pogody (windy.com) – siła wiatru

Zachowajcie zasady ostrożności, zabezpieczcie lekkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr oraz nie parkujcie samochodów w pobliżu drzew.

– W czwartek (17.02.2022) w związku z przemieszczaniem się głębokiego niżu „Dudley” nad Bałtykiem i związanym z nim aktywnym frontem atmosferycznym spodziewane są silne porywy wiatru.

Do godzin porannych przeważał będzie wiatr z kierunków południowych typu fenowego (halny), wiatr nasilając się (z porywami w zakresie 70-90 km/h) będzie zmieniał kierunek na zachodni.

Już w godzinach przedpołudniowych lub wczesnopopołudniowych spodziewane jest nadejście frontu, na którym będą tworzyć się komórki konwekcyjne (możliwe lokalne burze). Przy przechodzeniu tych komórek należy się spodziewać najsilniejszych porywów wiatru, w porywach nawet do 100 km/h.

Sytuacja powtórzy się prawdopodobnie z nocy z piątku na sobotę i w sobotę, jednak jest jeszcze dużo niewiadomych – informuje Internetowa Stacja Meteo Tarnowiec.

Czego możemy się spodziewać?
Mówiąc o porywistym wietrze, klasyfikuje się je najczęściej wg prędkości, z jaką przemieszczają się masy powietrza oraz ze względu na rozmiar szkód, jakie mogą wyrządzić. Wichura – wiatr o prędkości do 88 km/h jest zdolny łamać drzewa, zrywać dachówki i uszkadzać budynki. Silna wichura, czyli wiatr wiejący do 102 km/h może zrywać dachy, wyrywać drzewa z korzeniami czy łamać słupy energetyczne. Natomiast przy wietrze powyżej 103 km/h, należy się liczyć z zagrożeniem życia.

Przed wystąpieniem silnych wiatrów, prosimy o zabezpieczenie przedmiotów znajdujących się poza domem, zamknięcie i zabezpieczenie okien i drzwi. Prosimy również o przestawienie pojazdów w bezpieczne miejsce i przygotować się na możliwe awarie prądu. W trakcie silnych wiatrów bezwzględnie należy unikać wychodzenia na zewnątrz.


IB / Internetowa Stacja Meteo Tarnowiec

Podobne artykuły

Back to top button