ADV
Sport
Trending

W niedzielę w Jadownikach pobiegną Tropem Wilczym / 3 marca 2024 r.

W niedzielę 3 marca 2024 r. kolejna edycja biegu Tropem Wilczym. Wśród miejscowości w których odbędzie się bieg upamiętniający żołnierzy wyklętych tradycyjnie znajdują się Jadowniki. Na chwilę obecną zgłosiło się 168 osób.

Każdy jest w stanie znaleźć dla siebie odpowiedni dystans: bardziej doświadczeni mogą wystartować na dystansie 10 km, osoby lubiące spacery z kijkami z pewnością będą zadowolone z dystansu 5 km Nordic Walking, a młodsi uczestnicy oraz osoby zaczynające przygodę z bieganiem z pewnością poradzą sobie na dystansie 1963 m.

W niedzielę 3 marca 2024 r. w kilkuset miejscowościach w całym kraju oraz m.in. w Chicago, Brukseli i Rzymie oraz na Litwie, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii i w Australii odbędzie się dziesiąta edycja Biegu Tropem Wilczym upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych. Po raz siódmy na liście można znaleźć Jadowniki. Szacunkowo w całej Polsce w pamiątkowym biegu wystartuje kilkadziesiąt tysięcy osób!

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Ideą projektu „Bieg Tropem Wilczym” jest przede wszystkim uhonorowanie Żołnierzy Wyklętych, uczczenie ich pamięci, ale także przybliżenie historii i pokazanie kim byli. Intencją Biegu jest więc także edukacja dotycząca Żołnierzy Wyklętych. Tradycyjna długość Biegu wynosi 1963 metry, co stanowi odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak “Lalek”. Dodatkowo w Jadownikach odbędzie się bieg na dystansie 10 tysięcy metrów, a także marsz Nordic Walking na dystansie 1963 km.

Do wyboru będą przygotowane 3 trasy:
TRASA 1: dystans 1963 m.
Nawierzchnia asfaltowa, kamienista, fragmentami miękka, leśna. Trasa nie posiada atestu PZLA, ale będzie oznakowana i zabezpieczona.

TRASA 2: dystans 10 km.
Nawierzchnia asfaltowa, kamienista, 7km asfalt + 3km droga ubita twarda. Oznaczona, co 1 km. Trasa nie posiada atestu PZLA, ale będzie oznakowana i zabezpieczona.

TRASA 3: dystans 5 km. – Nordic Walking

Dodatkowe informacje nt. biegu można znaleźć na stronie: http://tropemwilczym.com <==

Zapisy do biegu (chronotex.pl) <==

Organizatorami biegu są: Stowarzyszenie „Nasze Jadowniki”, Sołtys oraz Rada Sołecka wsi Jadowniki,  a także ZHP Szczep Czarny im. Bohaterów Państwa Podziemnego z Jadownik.

O Żołnierzach Wyklętych

Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i bandytów. Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób.

Żołnierze Wyklęci – walka o Polskę / artykuł <==

foto: Bieg Tropem Wilczym Jadowniki / Krzysztof Flesz

Bieg Tropem Wilczym Jadowniki / IB

VIDEO

 

Podobne artykuły

Back to top button