ADV
KulturaPowiat Tarnowski

Wojniczanie mogli wysłuchać “Moralności pani Dulskiej”

Gmina Wojnicz po raz kolejny przystąpiła do akcji Narodowego Czytania. “Moralności Pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej można było wysłuchać podczas spotkania w kinie „Wawel” w Wojniczu zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną oraz Gminny Ośrodek Kultury przy współpracy z Urzędem Miejskim w Wojniczu.

W piątek, 10 września odbyła się jubileuszowa, dziesiąta edycja Narodowego Czytania. Dzieło zostało przedstawione z podziałem na role. Zdaniem uczestników wydarzenia, to dobry sposób na promocję czytelnictwa. Wszystkich zebranych na sali wojnickiego kina w imieniu Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Gminnego Ośrodka Kultury przywitali prowadzący to wydarzenie – dyrektor Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Łoponiu oraz Milówce, Robert Wróbel oraz student, reżyser wielu filmów niezależnych, Maciej Kapek. Publiczne czytanie wybranych fragmentów „Moralności Pani Dulskiej” odbyło się w pięknej, kameralnej scenografii, a czytający, pomimo braku prób, znakomicie wczuli się w powierzone role i świetnie oddali atmosferę i komizm utworu.

„Moralność Pani Dulskiej” z podziałem na role odczytali: Zastępca Burmistrza Leszek Ząbkowski, Skarbnik Gminy Joanna Zając, Sekretarz Gminy Agnieszka Dąbroś, Dyrektor Niepublicznego Przedszkola w Wojniczu „Mój Mały Świat” Marzena Śliwa, Dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu Agnieszka Kapek, Kierownik Referatu Edukacji Agnieszka Brożek, Przedstawiciel Rady Duszpasterskiej działającej przy parafii w Wojniczu Władysław Piasecki, Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Wojniczu Marta Chemłowska, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Grabnie Małgorzata Dulęba-Szpala, Prezes Stowarzyszenia Łukanowice „Aktywni Razem” Joanna Fido oraz sekretarz tego stowarzyszenia Agnieszka Przeklasa. Ponadto w czytaniu wzięli również udział: Dominika Kubisztal, Magdalena i Katarzyna Sowa, Mirosław Grzegórzek, Katarzyna Niemczyk, Małgorzata Krawczyk, Patryk Krzyżanowski, Anna Kelner, Amelia Chamioło, Marika Panek, Ewa Nadolnik, Elżbieta i Zuzanna Krzyżanowska, Maja Chumięcka, Wiktoria Tomaszewska, Julia Wolak oraz Agnieszka Sowa.

Narodowe Czytanie to akcja organizowana nieprzerwanie od 2012 roku, zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Akcja ma na celu promowanie polskiej literatury poprzez publiczne prezentowanie największych dzieł literackich w naszym kraju. Od 2016 roku para prezydencka – Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęła Narodowe Czytanie lekturą „Quo Vadis” w warszawskim Ogrodzie Saskim i tak jest do dzisiaj.

Galeria zdjęć <<<

wojnicz.pl

Podobne artykuły

Back to top button