TOPTOP
Wiadomości

Wystawa „Policja kobieca w Polsce” zaprezentowana w brzeskiej jednostce

W tym roku przypada 95. rocznica powołania Policji Kobiecej. Komenda Główna Policji – Biuro Edukacji Historycznej – Muzeum Policji z tej okazji przygotowało wystawę poświęconą historii początku służby kobiet w formacjach bezpieczeństwa w okresie II Rzeczypospolitej. Od wczoraj, 14 września, dzięki wsparciu Zarządu Terenowego KWP w Krakowie NSZZ Policjantów w Małopolsce ekspozycja jest wystawiona w brzeskiej jednostce.

– Choć okoliczności związane z pandemią i nałożonym reżimem sanitarnym nie pozwalają na zorganizowanie ogólnodostępnej wystawy, to z przyjemnością udostępniamy ją w formie fotorelacji – informują brzescy policjanci.

Wystawa ma wymiar symboliczny – odwołuje się do wydarzeń, postaci, ale też pojęć i symboli, nierozerwalnie związanych z historią powstania i rozwoju Policji Kobiecej w Polsce w latach 1925-1939 charakteryzując ten proces w sposób szczególnie pełny i wyrazisty. Poszczególne elementy wystawy odwołują się do genezy utworzenia Policji Kobiecej w Polsce, do problematyki jej powstania i kilkunastu lat jej funkcjonowania w strukturach policji Państwowej. Informują odbiorców o głównych zadaniach tej służby a mianowicie o walce z prostytucją oraz wszystkimi przestępstwami z niej wynikającymi, o zwalczaniu przestępczości przeciwko kobietom i dzieciom oraz przeciwdziałaniu wzrostowi przestępstw popełnianych przez kobiety i dzieci. Spośród wszystkich obowiązków i zadań, to właśnie te obszary były najbardziej odpowiednie dla policji kobiecej, gdyż dawały możliwość wprowadzenia i rozwoju działań profilaktycznych, humanitarnych oraz socjalnych w największym stopniu.

Więcej o wystawie: https://policja.pl/pol/aktualnosci/190587,Wystawa-plenerowa-Policja-kobieca-w-Polsce-w-Lazienkach-Krolewskich.html

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Sprawdź również
Zamknij
Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast