ADV
Wiadomości
Trending

Wystrzałowe nadbagaże pasażerów krakowskiego lotniska

Funkcjonariusze Placówki SG w Krakowie-Balicach, w ramach prowadzonego nadzoru nad kontrolą bezpieczeństwa, czterokrotnie otrzymali od pracowników Służby Ochrony Lotniska informacje o znalezieniu ostrej amunicji.

W walizce 36-letniej Ukrainki lecącej do Londynu, zostały znalezione 2 szt. amunicji ostrej kaliber 9 mm Makarov.

Natomiast do Tel Awiwu chciał lecieć 20-letni obywatel USA. W jego bagażu podręcznym odkryto 1 szt. amunicji ostrej kaliber 5.56 mm.

Z kolei na odlot samolotu do Pragi zgłosił się 25-letni obywatel Ukrainy, w  którego walizce ujawniono 3 szt. amunicji ostrej o kalibrze 5,45 mm.

W bagażu 37-letniego Polaka wybierającego się do Włoch (Bari), wykryto 1 szt. amunicji ostrej kaliber 7,62 mm.

W każdym z opisanych przypadków nie stwierdzono zbicia spłonki i naruszenia jej przez iglicę. W chwili kontroli żaden z pasażerów nie posiadał dokumentów uprawniających do legalnego posiadania amunicji czy broni. Ich właściciele tłumaczyli, że ujawnione przedmioty przypadkowo znalazły się w ich walizkach.

Zarówno Ukrainka i Ukrainiec, Amerykanin oraz Polak nie unikną konsekwencji, gdyż powyższe czyny wyczerpują znamiona art. 263 § 2 Kodeksu karnego, tj. nielegalne posiadanie broni lub amunicji, za co grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Dalsze czynności prowadzić będą funkcjonariusze Grupy Operacyjno-Śledczej Placówki SG w Krakowie-Balicach. Zatrzymana amunicja zostanie przekazana do Laboratorium KWP w Krakowie, a materiały sprawy do Prokuratury Rejonowej w Krakowie.

Przypominamy!!!

Podróżując samolotem nie możemy wnieść na pokład niebezpiecznych przedmiotów. Obowiązuje bezwzględny zakaz  przewożona w kabinie pasażerskiej broni i amunicji. Chcąc legalnie przewieźć broń i amunicję przez granicę należy uzyskać stosowne pozwolenia.

karpacki.strazgraniczna.pl

Podobne artykuły

Back to top button