ADV
Wiadomości
Trending

Zadbajmy o zwierzęta zimą!

Zima, opady śniegu i mróz to szczególnie trudne warunki dla zwierząt. Zatroszczmy się o nie, stwarzając im godne warunki życia.

Właściciele psów, którzy trzymają je na zewnątrz, mają obowiązek spełnić odpowiednie wymogi. Buda, w której pies może schronić się przed mrozem i wiatrem musi być szczelna i ocieplona (np. styropianem). W środku powinna być wyłożona słomą. Można też zabezpieczyć wejście do budy – np. zasłoną z koca. Buda musi też być dostosowana do wielkości psa. Mały pies w dużej budzie zmarznie.

Jeżeli pies jest trzymany na łańcuchu, łańcuch nie może być krótszy niż 3 metry. Nie wolno też trzymać psa na uwięzi dłużej niż 12 godzin na dobę. Pies powinien mieć także odpowiednią obrożę, nie łańcuch, który może przymarznąć do skóry.

Spuszczając psa z łańcucha pamiętajmy o bezpieczeństwie innych ludzi. Nawet nieagresywny, wolno biegający pies może stanowić zagrożenie dla obcych.

W zimie należy karmić zwierzęta przebywające na zewnątrz ciepłymi, bardziej tłustymi posiłkami oraz często wymieniać wodę, do której można dolać kilka kropli oleju.

Zwracajmy też uwagę na dziko żyjące koty.

Koty wolno żyjące, czyli te które na co dzień widujemy wokół nas na osiedlach, na podwórkach, wokół zabudowa gospodarczych czy w przydomowych ogrodach, są niezbędnym elementem ekosystemu. Ich obecność w naturalny sposób zapobiega zagnieżdżaniu się i rozmnażaniu gryzoni, które mogą być źródłem niebezpiecznych chorób (np. samice szczurów unikają zakładania gniazd w pobliżu miejsc zamieszkanych przez koty). Koty wolno bytujące to koty, które nie są bezdomne, to zwierzęta dzikie lub półdzikie, dlatego nie należy ich wyłapywać, wywozić, ani utrudniać im życia w danym miejscu. One od urodzenia nie miały właściciela czy opiekuna i nie potrzebują go.

Możemy pomóc przetrwać zimę takim kotom udostępniając im dostęp do stodół, obór, garaży czy zakamarków, stanowiących dla nich, w terenie zabudowanym, naturalne schronienia.


Gmina Dębno

blank

Podobne artykuły

Back to top button