ADV
SportWiadomości
Trending

Zaproszenie na II Bieg Pamięci Ofiar Bombardowania w Brzesku – Słotwinie / 3 września 2022 r.

Ruszyły zapisy do udziału w II edycji Biegu Pamięci ofiar bombardowania węzła kolejowego w Brzesku Słotwinie. Impreza biegowa odbędzie się w sobotę 3 września 2022 r. w przeddzień 83 rocznicy bombardowania pociągów ewakuacyjnych zablokowanych na stacji Słotwina. Osoby zainteresowane udziałem w biegu oraz w marszu nordic walking mogą się już zapisać.

Zgłoszenia do II Biegu Pamięci ofiar bombardowania węzła kolejowego w Brzesku Słotwinie <==

Wydarzenia na facebooku <==

3 września 2022 r.  o godzinie 15:00 w Parku Leśnym Brzesko–Słotwina (ul. Księdza Stanisława Pękały) w bliskiej  okolicy dworca kolejowego w Brzesku kilkuset biegaczy spotka się na organizowanym po raz pierwszy Biegu Pamięci ofiar bombardowania węzła kolejowego. Oprócz promocji aktywnego trybu życia organizatorom zależy przede wszystkim na upamiętnieniu ofiar tragicznego w skutkach bombardowania, jakie miało miejsce na Słotwinie przed 83 laty.

Zawodnicy będą rywalizować na dystansie 10 km w biegu głównym (Słotwińska Dycha), 5 km w marszu nordic walking, w biegu na dystansie 1 km oraz w biegu dzieci. Na uczestników będą czekały pamiątkowe medale, okolicznościowe koszulki, a dla zwycięzców przygotowano puchary oraz nagrody rzeczowe. Mieszkańcy osiedla Słotwina, którzy wystartują w biegu zostaną dodatkowo sklasyfikowani w kategoriach Najszybsza/Najszybszy Mieszkaniec Osiedla Słotwina biegu na 10 km.

– Głównym celem organizacji imprezy jest oddanie hołdu ofiarom pomordowanym w bestialskim bombardowaniu węzła kolejowego w Brzesku – Słotwinie, upamiętnienie wydarzeń historycznych z czasów II Wojny Światowej oraz promocja aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia – podkreśla Seweryn Kozub ze Stowarzyszenia „Be Active”.

Początek września to czas gdy w całej Polsce wraca się do tragicznych wydarzeń wojny obronnej 1939 roku. W Gminie Brzesko to czas wspomnienia osób, które zginęły w czasie bombardowania węzła kolejowego na Słotwinie. Od lat organizowane są uroczystości mające na celu zachowanie tych tragicznych wydarzeń w pamięci żyjących. Pamięć o zbrodni wojennej przeciwko ludności cywilnej gromadzi tu co roku wiele osób, głównie młodych ludzi i mimo upływu czasu jest wyrzutem wobec bestialstwa hitlerowskich Niemców.

Stacja Słotwina-Brzesko bombardowana była w 1939 roku dwukrotnie. 4 września na szczęście nie było ofiar, niestety 5 września celem stał się pociąg ewakuacyjny ze Śląska, w którym znajdowała się ludność cywilna. Dokładnej liczby ofiar nie udało się ustalić do dziś. Podaje się, że życie straciło ponad 200 osób, a kilkaset zostało rannych.

Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie „Be Active”.

Patronat nad wydarzeniem sprawuje Informator Brzeski.

OFERTA REKLAMOWA

IB / bibliotekabrzesko.pl / Be Activ

BANER

Podobne artykuły

Back to top button