ADV
Religia
Trending

Żywe szopki w Powiecie Brzeskim – sprawdź lokalizacje!

Żywe szopki to spotkanie z tradycją i naturą. Skąd pomysł na żywą szopkę? Wszystko po to, aby przybliżyć wydarzenia z Betlejem i podkreślić fakt niezwykłego wybrania, jakim Bóg obdarzył pasterzy. Wszak radosna wieść o przyjściu na świat Zbawiciela, została przekazana ludziom prostym i ubogim.

W Powiecie Brzeskim i w regionie tarnowskim można spotkać wiele takich miejsc, które od lat cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko ze strony mieszkańców poszczególnych parafii w których powstały, ale także turystów z dalszych zakątków regionu.

Żywa szopka i szałas pasterski w Gosprzydowej
W gosprzydowski krajobraz Świąt Bożego Narodzenia wpisała się żywa szopka i szałas pasterski. Żywa Szopka będzie czynna 25 i 26 grudnia oraz 1, 6, i 7 stycznia od godz. 7.00 do godz. 16.oo.

Mieszkańców i gości urzeka piękna szopka, a do odwiedzin zapraszają mieszkające za rogiem zwierzęta. Szałas przyciąga swoim wyglądem i smakowitymi zapachami oscypków i placków pasterskich podgrzewanych na blasze oraz innymi lokalnymi przysmakami.

Tymowa – „Tymowskie Betlejem” żywa szopka

Żywa szopka stanęła po raz kolejny przy kościele parafialnym św. Mikołaja Biskupa w Tymowej. Będą w niej żywe zwierzęta i codzienne karmienie.

– Trzy lata temu chłopcy z grupy apostolskiej pewnie pamiętając swoje dziecięce lata, kiedy jeździli po okolicy i widzieli takie szopki zaproponowali, że mogliby taką szopkę zorganizować.

Zrobili to po raz pierwszy i chcą po prostu kontynuować, więc jest to ta starsza młodzież w naszej parafii, która tego pilnuje.

Nie będę wymieniał zwierzątek, ale są to zwierzątka, które tutaj w Tymowej, albo gdzieś w okolicy sobie mieszkają i tak kumulujemy je – mówi w rozmowie z RDN proboszcz parafii św. Mikołaja w Tymowej ks. Mariusz Żuczek, podkreślając, że żywa szopka to inicjatywa ludzi młodych.

Szopka otwarta będzie od 25 grudnia do 6 stycznia w każdy dzień tygodnia w budynkach parafialnych obok kościoła. Każdego dnia o 17:00 odbywać się będzie karmienie zwierząt.

Jadowniki – żywa szopka
Od wigilii aż do Uroczystości Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) będzie możliwość nawiedzenia nowej żywej szopki przy plebanii w Jadownikach. Duszpasterze zapraszają wszystkich, a zwłaszcza rodziców z dziećmi.

– Zachęcamy, by jej nawiedzenie stało się dla każdego okazją doświadczenia atmosfery ciepła, pokoju i miłości, bijących ze stajenki betlejemskiej – podkreślają w zaproszeniu.

Szczepanów – szopka tradycyjna

Po raz kolejny w Szczepanowie można podziwiać szopkę bożonarodzeniową. Na ołtarzu polowym w Panteonie Świętych i Błogosławionych pochodzących z diecezji tarnowskiej pojawiła się diorama przedstawiająca wyobrażenie miejsca narodzin Jezusa Chrystusa. Scena przedstawia złożenia pokłonu przez pasterzy oraz Mędrców ze Wschodu. Centralnym elementem szopki jest przedstawienie Świętej Rodziny – nowonarodzonego Jezusa, Maryi oraz Józefa. Jest także wół i osioł oraz owieczki, Gwiazda Betlejemska i anioł. W latach ubiegłych bywało, że były również żywe zwierzęta.

Miejsce szczególnie ładnie prezentuje się po zmroku.

Szopki w regionie
Żywa szopka w Klasztorze Bernardynów
Żywa szopka ponownie pojawi się w Tarnowie. Już po raz dwudziesty na zwiedzających ją w klasztorze u ojców bernardynów, czekać będą zwierzaki. Atrakcja zostanie otwarta w Boże Narodzenie, 25 grudnia i czynna będzie w godzinach od 9 do 19.
Tarnowianie będą mieli okazję zobaczyć alpaki, osiołka, kozy miniaturki oraz karłowatą krowę zebu. – Nowością będą owce quessant, które nazywane są najmniejszymi owcami świata, mają podwójne kręcone rogi, są bardzo efektowne. W szopce pojawią się też kozy walizerskie, które mają długą sierść.

O tradycji budowy szopek

Kluczową rolę w tradycji budowania szopek odegrał św. Franciszek z Asyżu (1181-1226), włoski duchowny katolicki, średniowieczny mistyk i stygmatyk, założyciel zakonu żebraczego.

24 grudnia 1223 roku zorganizował on w Greccio pierwszą na świecie żywą szopkę bożonarodzeniową. Przedstawiała ona wnętrze stajenki betlejemskiej w naturalnej skali, wraz z osobami i żywymi zwierzętami.


foto: IB
IB / Parafia Gosprzydowa / Parafia Jadowniki / tarnow.pl / Parafia Tymowa / RDN

VIDEO

Podobne artykuły

Back to top button