ADV
Wiadomości
Trending

312 dzieci urodziło się w brzeskim szpitalu w 2020 r.

W 2020 r. na Oddziale Ginekologiczno – Położniczym z Pododdziałem Noworodkowym Szpitala Powiatowego w Brzesku urodziło się 312 noworodków. W roku 2019 było to 520 noworodków. Tak duża różnica była spowodowana czasowym zawieszeniem działalności oddziału z powodu epidemii koronawirusa.

Pod koniec marca 2020 r. prace szpitala i oddziału sparaliżowały liczne zakażenia koronawirusem wśród personelu szpitalnego. Przywrócenie normalnej działalności oddziału było niemożliwe m.in. ze względu na niewystarczającą liczbą lekarzy anestezjologów . Część lekarzy anestezjologów dyżurujących do tej pory w szpitalu, w czasie epidemii koronawirusa nie mogła pełnić dyżurów, stosując się do obowiązującej zasady ograniczania ilości miejsc pracy. Brak całodobowego zabezpieczenia anestezjologicznego uniemożliwiał spełnienie wymogów Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, co było warunkiem funkcjonowania oddziału.

– W 2020 roku urodziło się 312, a w 2019 roku 520 noworodków – informuje Monika Mikołajek-Burek rzecznik prasowy SP ZOZ w Brzesku.

Pacjentki wymagające hospitalizacji w oddziale ginekologiczno-położniczym z terenu powiatu brzeskiego były przyjmowane w oddziale Ginekologiczno – Położniczym w Bochni oraz Centrum Zdrowia Tuchów.

Od sierpnia 2020 r. wznowiono funkcjonowanie oddziału, a obowiązki lekarza kierującego oddziałem objął dołączający do zespołu lekarz Szczepan Bartkiewicz, specjalista ginekolog-położnik z długoletnim doświadczeniem, od lat opiekujący się pacjentkami z rejonu tarnowskiego.

O problemach brzeskiego szpitala pisaliśmy pod koniec marca 2020 r.

Koronawirus w brzeskim szpitalu. Oddział Ginekologiczno – Położniczy z Pododdziałem Noworodkowym zamknięty / 31marca 2020 r. <==

Z kolei w materiale z sierpnia 2020 r. pisaliśmy o wznowieniu pracy oddziału ginekologiczo-położniczego z pododdziałem noworodkowym.

Brzesko. Wznowienia działalności oddziału ginekologiczo-położniczego z pododdziałem noworodkowym <==

IB /SPZOZ Brzesko

Podobne artykuły

Back to top button