ADV
Wiadomości

Ankiety „covidowa” dla pacjentów w brzeskim szpitalu źródłem nieporozumień

We wtorek 22 września 2020 r. na grupie facebookowej „Spotted Brzesko” pojawił się bardzo emocjonalny dotyczący ankiety z jaką zetknęła się mieszkanka Powiatu Brzeskiego w momencie przyjęcia na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu Powiatowym w Brzesku. Jej oburzenie wywołał nagłówek ankiety sugerujący, że pacjent zgłaszający się po pomoc medyczną na SOR jest podejrzany o zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Reakcja była o tyle zrozumiała, że udała się na SOR z dzieckiem, które skarżyło się na ból brzucha…

Z treścią wpisu na Spotted Brzesko można zapoznać się na końcu artykułu.

Pod postem rozgorzała gorąca dyskusja „covidowców” i „antycovidowców”, a sam post ma ponad 1000 udostepnień! Co warto zauważyć – podobna gorąca dyskusja przetoczyła się niespełna kilka tygodni temu w Tarnowie, z tym że o sprawie pisały również media ogólnopolskie.

Warto zastanowić się jednak co jest przyczyną calej sytuacji i jak należy ten problem rozwiązać.

O tym, że język polski jest złożony – nie trzeba nikogo przekonywać. Wieloznaczne tytuły, które osoba czytająca może intepretować w różny sposób nie są najlepszym rozwiązaniem – szczególnie w medycynie.

„Ankieta pacjenta zgłaszającego się z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2” – to dokument „krążący” w wielu placówkach w calej Polsce, a związany z wprowadzonymi na początku marca obostrzeniami epidemiologicznymi, mającymi na celu minimalizację ryzyka zakażenia wirusem Sars-CoV-2, szczególnie w placówkach opieki medycznej nie przystosowanych do kontaktu z osobami zakażonymi. Wstępna kwalifikacja – pretriage, czyli miejsce, w którym przed wejściem do placówki medycznej pacjenci mają mierzoną temperaturę i zbierany jest wywiad po to, by oddzielić pacjentów z koronawirusem od pozostałych i kierować ich specjalnie wydzieloną ścieżką na odpowiedni oddział stanowi jeden z elementów zapobiegania ryzyku zakażenia.

Co ciekawe schemat postępowania dla Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej wprowadzony na początku marca 2020 r. przez Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z szerzeniem się koronawirusa SARS-CoV-2, zawiera zupełnie inną ankietę pn. „ANKIETA WSTĘPNEJ KWALIFIKACJI”, która obejmuje zestaw trzech prostych pytań i nie ma tak bezsensownie brzmiącego nagłówka. Prawdopodobnie w maju 2020 r. formularz zaczął „puchnąć” – w jednej z placówek zaczęto dodawać kolejne pytania oraz umieszczono bezsensowny tytuł sugerujący że osoba wypełniająca ankietę jest chora na koronawirusa. Za pośrednictwem wyszukiwarki google trafił do kolejnych placówek, gdzie personel nie zweryfikował pytań. Tak więc gdyby nie nadgorliwość osób odpowiedzialnych w wielu placówkach medycznych za pretriage – nie dochodziłoby do takich sytuacji jak powyżej.

Komunikat pierwotny:

Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie schematu postępowania dla POZ i NiŚOZ <==

Jako redakcja zwróciliśmy się w tej sprawie do rzeczniczki Szpitala Powiatowego w Brzesku z prośbą o wyjaśnienie sprawy oraz w miarę możliwości o skorygowanie nazwy formularza, by swoim brzmieniem nie wywoływał aż tak skrajnych emocji w społeczności lokalnej.

foto: spotted Brzesko

IB

Foto – formularz ankiety

#Spotterka:
„Taka sytuacja z dnia 21 września.
Dzwonię do ośrodka zdrowia bo córkę bardzo boli brzuch ,w odpowiedzi…

Opublikowany przez Spotted: Brzesko Wtorek, 22 września 2020

Podobne artykuły

One Comment

  1. J zgłaszając się do poradni okulistycznej w brzeskim szpitalu po prostu skreśliłam nagłówek i po sprawie. Wywiad epidemiologiczny wypełniłam.

Back to top button