ADV
blank
KulturaWideo

Święto Suszonej Śliwki online / zdjęcia

Śliwki w Gminie Iwkowa królują już od tak dawna, że mieszkańcy nie pamiętają jak to się stało, że ich miejscowość i okolica stały się prawdziwym zagłębiem suszonej śliwki. Od 2001 śliwki mają swoje święto – i to nie byle jakie. Święto Suszonej Śliwki to sztandarowa i najważniejsza impreza kulturalna, podczas której gmina prezentuje swój potencjał, zwłaszcza związany z produkcją suszonych owoców.

W niedzielę 20 września 2020 r. w Dobrocieszu odbyło się kolejne – dziewiętnaste Święto Suszonej Śliwki. Z powodu koronawirusa szereg imprez w tym roku zostało odwołanych, jednak nie iwkowskie Święto Suszonej Śliwki. Tegoroczna edycja odbyła się w gospodarstwie rolno-ogrodniczym rodziny Piwowarów, gdzie kilkunastoosobowa zorganizowana grupa osób zwiedzających oraz widzowie oglądający transmisję na żywo mogli zapoznać się z procesem suszenia owoców. Transmisja była prowadzona od godziny 13 do 15 na kanale YouTube Gminy Iwkowa.

W tym roku za sprawą obostrzeń spowodowanych koronawirusem impreza miała bardziej kameralny charakter, a bezkonkurencyjną gwiazdą tegorocznej edycji święta była sama… suszona śliwka, której towarzyszył Zespół Pieśni i Tańca „Iwkowianie”.

W trakcie wydarzenia Paweł Kowalczyk, aktor serialu „Policjantki i Policjanci”, przygotował knedle ze śliwkami, a aktywni uczestnicy on-line mogli wziąć udział w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami.

Nie zabrakło także rozstrzygnięcia, organizowanego od 2004 r. plebiscytu „Człowiek Roku i Firma Roku”.

W kategorii „Społecznik Roku”, laureat: Zygmunt Blachowski. Przemierzył wiele mórz i oceanów, zawitał do portów niemal na każdym kontynencie, by swoje miejsce znaleźć w Iwkowej. Kiedy tylko zobaczył malowniczo położone tereny, z których pochodzi jego żona Stanisława, z domu Szot, poczuł się jak u siebie. To właśnie tutaj zbudował wraz z żoną swój dom i docenił ogromny potencjał wśród mieszkańców i rozwijającej się gminy. Jest jednym z założycieli Stowarzyszenia Rozwoju i Promocji Gminy Iwkowa, w którym do 2012 roku pełnił funkcję skarbnika. Dzięki jego pracy i aktywności w stowarzyszeniu zrealizowano szereg inicjatyw i projektów na rzecz lokalnej społeczności. Przez 18 lat pracował na rzecz Spółki Wodnej „Nagórze” pełniąc funkcję członka Komisji Rewizyjnej. Zawsze serdeczny, chętny do współpracy i dzielenia się bogatym, życiowym doświadczaniem.

W kategorii „Gospodarz Roku”, laureat: Beata i Jarosław Nowakowie. Gospodarstwo ogrodnicze Państwa Beaty i Jarosława Nowaków, znajdujące się w Iwkowej Nagórzu funkcjonuje już od 15 lat. Specjalizuje się ono w produkcji sadzonek warzyw, kwiatów rabatowych i balkonowych, ziół, chryzantem oraz bratków. W pracy w gospodarstwie pomagają dzieci. Pasja i zaangażowanie wkładane w produkcję, otwartość na nowe nietuzinkowe gatunki i dbałość o wysoką jakość roślin sprawia, że asortyment gospodarstwa jest szeroko znany, rozpoznawalny i doceniany, także poza granicami gminy i powiatu.

W kategorii „Przedsiębiorca zatrudniający do 3 pracowników”, laureat: PAJOR Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Jan Pajor. Jan Pajor założył w 2004 roku jednoosobową działalność gospodarczą. Firma znajduje się w Wojakowej. Zajmuje się produkcją, dystrybucją oraz handlem elementów karoserii z kompozytów (żywic, włókien szklanych i węglowych) dla motoryzacji, głównie do autokarów i zabudów specjalnych. Przedsiębiorca współpracuje jako podwykonawca z wieloma firmami z terenu Polski jak i z zagranicy. Ponadto Pan Jan prowadzi gospodarstwo rolne oparte głównie na sadach owocowych (śliwy i grusze), które są przetwarzane we własnych suszarniach. Razem z żoną Anną wychowują pięcioro dzieci (Stasia, Jasia, Zosię, Olę i Hanię).

W kategorii „Przedsiębiorca zatrudniający powyżej 3 pracowników”, laureat: Spółdzielnia Usług Rolniczych w Iwkowej. Początki działalności Spółdzielni Usług Rolniczych w Iwkowej sięgają lat 60-tych, kiedy to w całej Polsce rozpoczął się proces powstawania Kółek Rolniczych. W późniejszym czasie w połączeniu ze Spółdzielnią w Czchowie, przedsiębiorstwo funkcjonowało jako Spółdzielnia Kółek Rolniczych (SKR). Pod obecną nazwą już jako samodzielna firma Spółdzielnia Usług Rolniczych działa od roku 1981. Na początku swojej działalności na terenie spółdzielni oprócz sprzedaży nawozów i pasz dla zwierząt, działała stolarnia oraz kuźnia, zatrudniające łącznie około 70 osób. Z biegiem lat, firma musiała dostosować się do panujących na rynku warunków i coraz mniejszego zapotrzebowania na realizację usług rolnych, dlatego też w obecnym czasie, zwłaszcza w ostatnich pięciu latach, został powiększony asortyment sprzedażowy. Obecnie oprócz nawozów, pasz i zboża, można zakupić wszelkiego rodzaju artykuły rolniczo – ogrodnicze, środki ochrony roślin, mieszanki dla zwierząt domowych, a także produkty wyposażenia domu i ogrodu. Na terenie spółdzielni działa stacja paliw, ceniona przez mieszkańców przede wszystkim za jakość dostarczanego paliwa. Na obecną chwilę SUR zatrudnia 5 pracowników. Pomimo faktu, iż firm o tak specyficznym charakterze prowadzonej działalności na terenie kraju jest już niewiele, Spółdzielnia Usług Rolniczych w Iwkowej cieszy się popularnością i sympatią wśród mieszkańców gminy.

Mimo nowej, wymuszonej niejako przez sytuację epidemiologiczną formuły imprezy, organizatorzy mają nadzieję, że w przyszłym roku uda im się powrócić do tradycyjnej formy, bądź połączyć ją z transmisją online.

Trzymamy za to kciuki!

foto: Maciej Mazur

IB / iwkowa.pl

Zapis transmisji video z wydarzenia

Galeria zdjęć

blank

Podobne artykuły

Back to top button