Religia

Co z uroczystością pierwszej komunii w maju? Jest komunikat Kurii diecezjalnej w Tarnowie

Kuria Diecezjalna w Tarnowie poinformowała o zasadach organizowania uroczystości I komunii w diecezji tarnowskiej.

Dopóki trwa stan epidemii i dzieci nie mają zajęć w szkole, zawieszone są również parafialne spotkania przed I spowiedzią i Komunią św. Nie można również organizować uroczystości I Komunii św. w tym czasie. Będzie to możliwe po zniesieniu stanu epidemii i powrocie dzieci do szkół. Dopóki jednak decyzja o zniesieniu stanu epidemii nie zapadnie, rodzice są proszeni o przygotowywanie swoich dzieci do I Komunii św. w oparciu o materiały przesłane przez katechetów.

Pełna treść komunikatu Kurii Diecezjalnej w Tarnowie w sprawie 

1. W obecnej sytuacji epidemii w Polsce przynajmniej do Wielkanocy placówki edukacyjne pozostają zamknięte dla uczniów. Na czas obowiązywania tych obostrzeń nie będą organizowane żadne spotkania formacyjne oraz uroczystości związane z przystępowaniem dzieci po raz pierwszy do spowiedzi świętej i Eucharystii. Niezależnie od decyzji o ewentualnym odwołaniu stanu epidemii oraz otwarciu szkół, uroczystości pierwszokomunijne w miesiącu kwietniu nie będą organizowane.

2. Możliwość organizacji uroczystości pierwszokomunijnych w maju i miesiącach późniejszych jest uwarunkowana od następujących czynników:

– Jeżeli stan epidemii nie zostanie odwołany, uroczystości pierwszokomunijne nie będą organizowane;
– Jeżeli stan epidemii zostanie odwołany a dzieci powrócą do szkół, decyzja o organizacji uroczystości pierwszokomunijnych będzie uzależniona od woli rodziców w porozumieniu z proboszczem parafii. W takim przypadku należy zachować wszelkie środki ostrożności.

3. Decyzje rodziców o przystąpieniu ich dzieci do Pierwszej Komunii Świętej poprzedzonej przystąpieniem do sakramentalnej spowiedzi świętej powinny być w każdym przypadku dyktowane dobrem dzieci oraz powagą sakramentów świętych, stąd usilnie prosimy, aby nie warunkować udziału w uroczystościach innymi względami (np. rezerwacją lokali itp.)

4. W związku z tymczasowym zawieszeniem w parafiach wszelkich spotkań formacyjnych oraz ograniczonym kontaktem z katechetami, prosimy rodziców, aby podjęli z dziećmi indywidualną katechezę domową w oparciu o materiał wskazany przez katechetę lub proboszcza.

5. O dalszych decyzjach będziemy informować w miarę rozwoju sytuacji w Polsce.

BEATA MALEC-SUWARA /FOTO GOŚĆ

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ / diecezja.tarnow.pl

Pokaż więcej
Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast