ADV
Wiadomości

Dzień Walki z Otyłością / 22 maja 2022 r.

22 maja przypada Europejski Dzień Walki z Otyłością. Nadwagę i otyłość definiuje się jako nieprawidłowe lub nadmierne nagromadzenie tłuszczu, które stanowi zagrożenie dla zdrowia. Wskaźnik masy ciała (BMI) powyżej 25 uważa się za nadwagę, a powyżej 30 za otyłość.

Podstawową przyczyną otyłości i nadwagi jest brak równowagi energetycznej między spożytymi a spalonymi kaloriami.

Spowodowane jest to:

  • zwiększonym spożyciem wysokokalorycznej żywności bogatej w tłuszcz i cukry;
  • brakiem aktywności fizycznej ze względu na coraz bardziej siedzący charakter wielu form pracy, zmieniające się środki transportu i postępującą urbanizację.

Zmiany we wzorcach odżywiania i aktywności fizycznej są często wynikiem zmian środowiskowych i społecznych w sektorach takich jak zdrowie, rolnictwo, transport, urbanistyka, środowisko, przetwórstwo żywności, dystrybucja, marketing i edukacja.

Problem otyłości jest od lat bagatelizowany zarówno przez większość społeczeństwa, jak i przez samorządy które poza budową infrastruktury nie wiele potrafią zrobić w zakresie aktywizacji społeczeństwa.

Mimo rosnącej świadomości korzystnego wpływu aktywności fizycznej na zdrowie wciąż co trzeci Polak nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca osobom dorosłym (od 18. do 64. roku życia) podejmowanie co najmniej 150 min umiarkowanej lub 75 intensywnej aerobowej aktywności fizycznej tygodniowo.

Z prowadzonych od kilku lat badań wynika, że bez skutecznej profilaktyki młode pokolenie będzie żyło krócej od swoich rodziców, a do 2030 roku otyłość dotknie co najmniej połowy mieszkańców Europy. Polski Instytut Żywności i Żywienia alarmuje, że trzeba pilnie trzeba zatrzymać epidemię otyłości w naszym społeczeństwie. Warto zadbać o zdrową dietę i regularny ruch. W Internecie jest dostępne całe mnóstwo bezpłatnych diet oraz materiałów które wspomagają walkę z nadwagą. Warto z nich skorzystać w trosce o własne zdrowie.

Pod względem występowania nadwagi i otyłości w populacji osób dorosłych Polaków jest fatalnie. Szacuje się, że już 64% mężczyzn w naszym kraju ma nadmierną masę ciała (wskaźnik BMI powyżej 25). W przypadku kobiet odsetek ten sięga już 49%. Natomiast polskie dzieci zaliczane są od kilku lat do najszybciej tyjących w Europie. Lekarze i dietetycy z Instytutu Żywności i Żywienia ostrzegają przed lekceważeniem otyłości i nadwagi, w szczególności właśnie wśród dzieci i młodzieży. Podkreślają, że otyłość to nie tylko defekt estetyczny czy „nowa normalność” cywilizacji dobrobytu, lecz groźna choroba i główna przyczyna wielu bardzo poważnych chorób, takich jak cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia (udar mózgu, nadciśnienie tętnicze), nowotwory złośliwe (rak jelita grubego, sutka, gruczołu krokowego) czy kamica żółciowa.

Ministerstwo Zdrowia zachęca do skorzystania z bazy wiedzy przygotowanej przez krajowe instytucje zajmujące się profilaktyką zdrowotną.

Narodowe Centrum Edukacji zrodziło się z potrzeby szerzenia wiedzy w zakresie żywienia i zdrowego stylu życia, pozytywnej zmiany postaw i nawyków żywieniowych, a w konsekwencji poprawy stanu zdrowia Polaków. Bazując na działalności Instytutu Żywności i Żywienia oraz czerpiąc z doświadczenia i nowoczesnych narzędzi, staje się łatwo dostępnym źródłem wiedzy dla każdego Polaka. Każdy zainteresowany poprawą stanu swojego zdrowia i jakości życia, ma dostęp do wyników najnowszych badań prowadzonych przez Instytutu Żywności i Żywienia, szeregu artykułów edukacyjnych i materiałów video. Zawsze też może skorzystać z profesjonalnego doradztwa doświadczonych ekspertów związanych z Instytutem.

Skorzystaj z bezpłatnych diet dostosowanych do wieku i potrzeb:

https://diety.nfz.gov.pl

Z kolei Centrum Dietetyczne Online jest internetową poradnią dietetyczną, oferującą konsultacje online z których mogą skorzystać osoby dorosłe oraz całe rodziny posiadające dostęp do Internetu. Zespół konsultantów CDO składa się z wykwalifikowanych dietetyków i psychologa- psychodietetyka. Centrum Dietetyczne Online Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej to doskonałe miejsce dla ludzi ceniących sobie wygodę i komfort oraz oszczędność czasu, w którym można zweryfikować swoje nawyki żywieniowe, porozmawiać o swoim stylu życia oraz skutecznie walczyć z chorobami wymagającymi odpowiedniego żywienia.

Skorzystaj z bezpłatnych porad dietetyka:

https://poradnia.ncez.pl

Warto wspomnieć również o innych godnych polecenia i dostępnych w języku polskim aplikacjach zdrowotnych.

Instytut Żywności i Żywienia opracował i udostępnił wszystkim zainteresowanym (rzecz jasna za darmo) aplikacje mobilne pt. „Asystent zdrowego żywienia” – dla osób chcących poznać i wdrożyć zdrową dietę, a także „Zdrowa mama” – poświęconą żywieniu i aktywności fizycznej kobiet w ciąży. Aplikacje te można pobierać na urządzenia mobilne m.in. za pośrednictwem sklepu Google Play oraz na stronie: ncez.pl.

IB / MZ

 

PLAKAT

Back to top button