TOPTOP
Wiadomości
Trending

Nastolatek z Czchowa ukąszony przez żmiję ewakuowany śmigłowcem ratowniczym / 25 czerwca 2020 r.

W czwartek 25 czerwca 2020 r. około godziny 13 na terenie stadionu miejskiego w Czchowie (ul. Sądecka) wylądował śmigłowiec Ratownik6 Lotniczego Pogotowia Ratowniczego z bazy w Krakowie. Śmigłowiec został zadysponowany do nastoletniego chłopca ugryzionego przez żmiję zygzakowatą.

– Żmija ukąsiła 13-to letniego chłopca z Czchowa. Rzeczywiście przyleciał po niego śmigłowiec LPR, jednak z miejscowego ośrodka zdrowia do śmigłowca transportowali go swoim samochodem (podobno brak było wolnej karetki!!!) strażacy OSP Czchów, a lądowisko dla śmigłowca zabezpieczali druhowie z OSP Jurków – mówi prezes OSP Czchów Jerzy Wojakiewicz.

Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, ponieważ w takich przypadkach liczy się przede wszystkim czas udzielenia pomocy – po ukąszeniu może dojść do wstrząsu anafilaktycznego i zagrożenia życia. Nastolatek został przetransportowany do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu.

Żmija zygzakowata jest jednym z najgroźniejszych drapieżników w Polsce. Jej jad stanowi duże zagrożenia dla życia i zdrowia człowieka – w szczególności dotyczy to dzieci i osób starszych. Żmija zygzakowata podlega w Polsce częściowej ochronie gatunkowej.

IB / informacja nadesłana przez czytelnika

Foto ilustracyjne: śmigłowiec LPR EC135

Pokaż więcej

Podobne artykuły

2 komentarzy

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast