ADV
Wiadomości
Trending

Norbert Kaczmarczyk odwołany z funkcji wiceministra

13 września 2022 r. premier Mateusz Morawiecki przyjął wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka o odwołaniu Norberta Kaczmarczyka z funkcji wiceministra rolnictwa. Poseł Kaczmarczyk jest posłem z okręgu tarnowskiego obejmującego obszar miasta na prawach powiatu Tarnowa oraz powiatów bocheńskiego, brzeskiego, dąbrowskiego, proszowickiego, tarnowskiego i wielickiego (województwo małopolskie). Odwołanie obowiązuje od wtorku. Pod koniec sierpnia burzę w mediach wywołały informacje o ślubie wiceministra rolnictwa.

Jak informują ogólnopolskie media, o wiceministrze rolnictwa zrobiło się głośno, kiedy do mediów trafiły informacje nt jego hucznego wesela. Wesele wzbudziło sporo kontrowersji – szczególnie wiele pytań wywołał jednak prezent w postaci wartego 1,5 mln złotych ciągnika. Poseł Kaczmarczyk najpierw tłumaczył, że prezent otrzymał od brata Konrada. Później zaś zmienił zdanie i stwierdził, że nie otrzymał w prezencie ślubnym ciągnika, a jedynie możliwość jego współużytkowania.

Kolejna afera wokół Norberta Kaczmarczyka wybuchła po tym, jak „Wirtualna Polska” opisała, jak polityk pomógł swemu bratu poddzierżawić duże pole z pominięciem obowiązujących przepisów. Czarę goryczy przelały doniesienia Wirtualnej Polski mówiące o tym, że brat wiceministra próbował wyłudzić odszkodowanie z powodu rzekomego gradobicia, którego faktycznie nie było.

We wtorek 13 września 2022 r. wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował, że prezydium komitetu politycznego PiS zdecydowało, iż musi nastąpić dymisja wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Norberta Kaczmarczyka.

Norbert Kaczmarczyk – kariera polityczna

Norbert Kaczmarczyk został dwukrotnie wybrany na posła RP. Po raz pierwszy w 2015 roku, będąc członkiem ugrupowania Kukiz15. W lipcu 2019 odszedł z klubu poselskiego Kukiz’15, przechodząc do Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

W wyborach parlamentarnych w tym samym roku kandydował do Sejmu z 10. miejsca na liście Prawa i Sprawiedliwości w okręgu tarnowskim. Uzyskał mandat posła IX kadencji, otrzymując 12 164 głosy. Tuż po wyborach przystąpił do Solidarnej Polski. W Sejmie IX kadencji dołączył do Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Został ponownie członkiem Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Otworzył biura poselskie w Tarnowie, Proszowicach, Szczucinie i Zakliczynie. Został też przewodniczącym Rolnego Zespołu Parlamentarnego oraz członkiem Podkomisji stałej do spraw bezpieczeństwa żywności i eliminowania nieuczciwych praktyk w obrocie żywnością. W grudniu 2019 powierzono mu zadanie budowy struktur Forum Młodych Solidarnej Polski.

W listopadzie 2021 powołany na stanowiska sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz pełnomocnika rządu ds. przetwórstwa i rozwoju rynków rolnych.

W sierpniu 2022 w kościele św. Anny w Bobinie zawarł związek małżeński z Dominiką. Jako prezent od brata otrzymał ciągnik rolniczy marki Deere & Company – moment ten został za wiedzą i zgodą uczestników utrwalony w formie materiału wideo, wykorzystanego później do promocji przedsiębiorstwa handlującego tymi maszynami. Po złożeniu przez polityków opozycji zawiadomienia do Centralnego Biura Antykorupcyjnego Norbert Kaczmarczyk zapewnił, że właścicielem ciągnika pozostaje jego brat, zaś przekazanie pojazdu „miało charakter symboliczny”, oznaczający zgodę na jego użytkowanie. 13 września 2022 został odwołany z funkcji rządowych.

foto: Maciej Mazur

IB / wikipedia.pl / PAP

blank

Podobne artykuły

Back to top button