ADV
Religia

Od 30 maja wierni wracają do kościołów

Dla wiernych kościoła katolickiego jest dobra wiadomość. Decyzją rządu od 30 maja zostaną zniesione kolejne obostrzenia dotyczące limitu wiernych w miejscach kultu. Nadal obowiązują jednak zasady dotyczące co najmniej dwumetrowej odległości osób od siebie i obowiązek noszenia w kościele maseczki ochronnej.

Stosowne zarządzenia w tej sprawie wydał również biskup tarnowski Andrzej Jeż – z dniem 1 czerwca 2020 r. odwołał udzieloną wcześniej ogólną dyspensę od obowiązku uczestnictwa w Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane. Jednocześnie utrzymana została dyspensa dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura) oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem COVID-19.

Jak już informowaliśmy wcześniej ruszyły także przygotowania do uroczystości I Komunii Świętej oraz bierzmowania.

Pisaliśmy o tym:

Znamy terminy uroczystości Pierwszej Komunii w Powiecie Brzeskim >==

Wytyczne w sprawie sakramentu bierzmowania w diecezji tarnowskiej <==

Zarządzenie Biskupa Tarnowskiego dotyczące uczestnictwa wiernych we Mszach św. i nabożeństwach [29.05.2020]
W związku z decyzją władz państwowych o zniesieniu limitu uczestników zgromadzeń religijnych w kościołach, serdecznie zapraszam wszystkich do uczestnictwa we Mszach św. i nabożeństwach, przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa.

W czasie, gdy boleśnie doświadczamy skutków pandemii, odpowiedzmy na zaproszenie Jezusa, który mówi: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11,28). Jednocześnie gorąco proszę duszpasterzy, aby dołożyli wszelkich starań, by świątynie były miejscami bezpiecznymi dla wiernych.

Ponadto z dniem 1 czerwca br. odwołuję udzieloną wcześniej ogólną dyspensę od obowiązku uczestnictwa w Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane. Jednocześnie utrzymuję dyspensę dla:

– osób w podeszłym wieku
– osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura)
– osób, które czują obawę przed zarażeniem COVID-19

Znoszę również wszelkie ograniczenia dotyczące celebrowania chrztów, pogrzebów, Mszy św. w kaplicach prywatnych, półpublicznych i publicznych mieszczących się w domach zakonnych oraz ograniczenia dotyczące posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

Zachęcam do modlitwy o ustanie pandemii szczególnie przez wstawiennictwo św. Sebastiana i naszego świętego rodaka, Szymona z Lipnicy.

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

IB / diecezja.tarnow.pl

Podobne artykuły

Back to top button