ADV
Wiadomości

Ponad 425 tysięcy zł zebrano na pomoc dla strażaków w Australii!

Od miesięcy strażacy w Australii zmagają się z potężnymi pożarami buszu. Ogromne zniszczenia dokonane przez ogień, cierpienie ludzi i zwierząt, ale i codzienna walka strażaków z żywiołem nie pozostają jednak niezauważone. Ten dramat poruszył serca wielu ludzi. Z całego świata płyną słowa otuchy, ale i próby wsparcia. Z racji odległości pomoc strażaków z Polski jest mało realna. Niemniej druhowie z OSP Poręba Spytkowska – niewielkiej miejscowości w Gminie Brzesko w Małopolsce (kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa) znaleźli sposób by wspólnie z innymi ludźmi dobrej woli przekazać realną pomoc.

Strażacy założyli zbiórkę w serwisie crofundingowym Pomagam.pl (https://pomagam.pl/bka5c040), z której środki zostaną przekazane na wyposażenie i sprzęt ratowniczy dla australijskich strażaków. Po 9 dniach zbiórki udało się zebrać 425 tysięcy złotych, które wpłaciło blisko 10 500 osób. Początkowo kwota 500 000 zł (około 190 000 dolarów australijskich) – a taka jest zakładana wysokość kwota zbiórki wydawała się bardzo ambitna.  Jednak jak widać hojność ludzi dobrej woli z całej Polski potrafi miło zaskakiwać!

– Wsparcie dla strażaków w Australii będących w tej chwili na pierwszej linii walki z gigantycznymi pożarami to wyraz zwykłej ludzkiej solidarności z ludźmi którzy znajdują się w potrzebie. Zbiórka którą zainicjowaliśmy pokazuje wielką siłę jaką daje wspólne działanie. Każda złotówka ma ogromne znaczenie! – mówi prezes OSP w Porębie Spytkowskiej druh Krzysztof Rachwał.

Piękny gest strażaków z Poręby Spytkowskiej doceniają m.in. Polacy mieszkający w Australii. Informacja o prowadzonej akcji charytatywnej trafiała za pośrednictwem serwisów społecznościowych na drugi kraniec świata. W czwartek 9 stycznia 2020 r. ze strażakami z Poręby Spytkowskiej spotkała się Pani Iwona – Polka mieszkająca od lat w Australii. W imieniu swoich znajomych przekazała symboliczny upominek w postaci zestawu gadżetów prosto z Australii. To prezent który z pewnością będzie cenną pamiątką zdobiącą remizę w Porębie Spytkowskiej.

Kolejnymi miłymi gestami o których warto mówić są np. wpłaty dokonywane przez szkoły. Jedna z nich jest Zespół Szkolno-Przedszkolny w Hażlachu (wieś w  województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim). Uczniowie  wpłacili 1150 zł! To jedna z największych kwoto wpłat.

– Bardzo ale to bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję. Dzisiaj wpłaciliśmy 1150 zł. I adoptujemy jeszcze jednego koalę za pozostałą kwotę. W sumie zebraliśmy 1375zł. Rozpoczynając zbiórkę myśleliśmy o 150-200 zł. Jak ważna jest ta pomoc, mamy nadzieję, że każdy widzi. – czytamy na profilu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Hażlachu.

Wg informacji jakie dotarły do inicjatorów zbiórki – także strażacy z OSP Bucze oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Buczu planują w najbliższym czasie wesprzeć tą inicjatywę.

Kwota zebrana przez strażaków ma trafić do strażaków w Australii za pośrednictwem polskich służb dyplomatycznych.

Link do zbiórki w serwisie pomagam.pl <==

Wszystkie osoby dobrej woli prosimy o wsparcie tej szczytnej inicjatywy. Nawet niewielka kwota ma znaczenie.

 

Pomysł strażaków z Poręby Spytkowskiej spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony mediów – zarówno lokalnych, jak i tych o zasięgu ogólnopolskim. W Porębie Spytkowskiej gościły ekipy telewizji POLSAT oraz TVP Kraków, w niedzielę 12 stycznia strażacy z kolei opowiedzieli o zbiórce w porannym programie „Pytanie na śniadanie” w TVP 2. Mają również zaproszenie do programu „Magazyn Ekspresu Reporterów” w TVP1.

Natomiast za sprawą redakcji Informatora brzeskiego informacja dotarła także do mediów polonijnych w Australii.

Piękny gest strażaków z Poręby Spytkowskiej dla Australii <==

Pomoc strażaków z OSP w Porębie Spytkowskiej dla Australii <==

 

Więcej nt. akcji pisaliśmy w artykułach:

Strażacy z Poręby Spytkowskiej zorganizowali zbiórkę pieniędzy. Polska pomoc dla Australii <==

„Australia Wam dziękuje!” – podziękowania dla druhów z Poręby Spytkowskiej. Nadal trwa zbiórka pieniędzy <==

foto Maciej Mazur

IB

blank

Podobne artykuły

Back to top button