ADV
Wiadomości
Trending

Poszukiwany dawca szpiku dla Jacka Sasaka z Borzęcina

Jacek Sasak w sierpniu kończy 23 lata. Jest mieszkańcem Borzęcina w Powiecie Brzeskim. Niestety na Jego drodze stanęła okrutna i bezwzględna choroba. Najlepszą opcją leczenia dla niego jest przeszczep szpiku. Aby znaleźć genetycznego bliźniaka potrzeba jest jak najwięcej potencjalnych dawców.

Już za kilka tygodni – rusza akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Wydarzenie odbędzie się 19 czerwca 2022 r. przy Remizie OSP Borzęcin w godzinach 09:00-14:00.

Zachęcamy do udziału w akcji rejestracji potencjalnych Dawców Szpiku. Dawcą może każdy każdy każdy – wystarczy być zdrowym, mieć pomiędzy 18 a 55 lat i nie posiadać znacznej nadwagi.

Organizatorami akcji są: Rodzina i Przyjaciele Jacka przy współpracy z Urzędem Gminy Borzęcin, jednostkami OSP z terenu gminy Borzęcin, Klubem Sportowym Sokół Borzęcin, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Borzęcinie.

– Przyjaciele, Koledzy, Koleżanki, Znajomi oraz Wszyscy Ludzie Dobrego Serca!

Zróbmy Jackowi urodzinowy prezent i podzielmy się cząstką siebie.

Każdy z nas może uratować komuś życie. Wystarczy tak niewiele… – apelują organizatorzy akcji.

Przeszczepienie szpiku kostnego to zabieg polegający na podaniu pacjentowi preparatu zawierającego komórki macierzyste krwiotworzenia, które są w stanie odtworzyć układ krwiotwórczy pacjenta, który uległ poważnemu uszkodzeniu w czasie wcześniejszej chemioterapii lub radioterapii (przeszczepienie autogeniczne) albo zastąpić patologiczną hematopoezę chorego (np. w przebiegu białaczki) szpikiem osoby zdrowej.

Wydarzenie na Facebooku: Razem dla Jacka / 19 czerwca 2022 r. <==

O rejestracji dawców szpiku

Jeśli na świecie lub w Polsce ktoś zachoruje na nowotwór krwi czy inną chorobę, i w trakcie leczenia będzie potrzebował transplantacji krwiotwórczych komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego, by móc żyć, to wówczas wyspecjalizowane ośrodki rozpoczną poszukiwanie zgodnego Dawcy.

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania.

Każdego roku na całym świecie ponad 50 000 pacjentów szuka zgodnego dawcy niespokrewnionego. Około 50% pacjentów znajduje swojego idealnie dopasowanego dawcę w innym kraju. W tej chwili na świecie zarejestrowanych jest około 37 milionów potencjalnych dawców, z czego 2 mln w Polsce. Polski rejestr dawców jest trzecim w Europie i piątym na świecie pod względem liczby zarejestrowanych dawców. Dzięki temu ponad 60% polskich pacjentów otrzymuje komórki krwiotwórcze od dawców krajowych, bez potrzeby sięgania do zagranicznych rejestrów.


IB

Podobne artykuły

Back to top button