ADV
Kultura

Regionalne wtorki / Jak Święty Florian w Brzesku stracił głowę

W związku z decyzją o zawieszeniu działalności stacjonarnej bibliotek, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku przenosi swoją działalność kulturalną i edukacyjną do Internetu.

Od początku listopada na stronie internetowej i w mediach społecznościowych biblioteki publikowane są różnego rodzaju treści promujące kulturę, czytelnictwo i region brzeski, m.in.: recenzje książek, ciekawostki regionalne, kulisty z życia biblioteki, filmiki z zajęciami dla dzieci, wpisy okolicznościowe, propozycje oferty kulturalnej online.

We wtorki na stronie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku publikowane są artykuly związane z historią Powiatu Brzeskiego. Poniżej kolejny tekst jaki został opublikowane w tej serii.

Święty Florian mając 251 lat stracił głowę. Chochlik redakcyjny? Nie. 38 lat temu w grudniu 1982 roku, dokładnie 251 lat po jego ufundowaniu, głowa figury stojącej na brzeskim rynku odpadła.

Dlaczego? Pierwotne założenia przedstawicieli Magistratu o wietrzeniu piaskowca, z którego figura jest zbudowana legły w gruzach, gdy śledztwo wykazało brawurowe wyczyny wspinaczkowe młodego mężczyzny. Kto z Was pamięta o wspomnianym w artykule zwyczaju wchodzenia na figurę świętego, aby oblewać z góry przechodniów?

Zapraszam do lektury wycinków prasowych o tym zabawnym epizodzie sprzed lat.

PiMBP Brzesko

Wycinki prasowe

 

Podobne artykuły

Back to top button