ADV
Wiadomości
Trending

Sterkowiec-Wokowice / Wolontariusze zebrali kilkaset kilogramów śmieci

2 worki zmieszanych odpadów, 7 worków szkła, 8 worków plastiku. 5 osób sprzątających. 1600 metrów uprzątniętych rowów. To efekt sprzątania 800-metrowego odcinka w pasie drogowym przy drodze w Kocieniu. Droga biegnie na granicy trzech miejscowości — Sterkowca, Wokowic i Szczepanowa. W sobotę 19 marca 2022 r. mieszkańcy tych dwóch pierwszych wiosek postanowili coś zrobić, by poprawić estetykę tego miejsca.

Akcja sprzątania rowów przy drodze przez las w Kocieniu odbywa się cyklicznie od kilku lat. I niestety co roku zbierane są tam dziesiątki worków butelek z piwa, wódki i napojów, małpek, puszek, worków foliowych, pampersów i rozmaitych drobnych śmieci, jakie wyrzucane są podczas „porządkowania” samochodów.

W tym roku było nieco mniej śmieci — zaledwie 17. W ubiegłych latach zbierano po 25 worków pełnych odpadów. Czyżby kultura użytkowników drogi rosła?

Organizowana po raz 4 akcja sprzątania rowów w lesie w Kocieniu jest prywatną inicjatywą kilku znajomych, których do rozpaczy doprowadzają tony śmieci porzuconych przy drogach, a później rozwianych w lesie.

– Grupa sprzątających nigdy nie jest zbyt liczna – w tym roku było to 5 osób. W przeciwieństwie do osób które te śmieci porzuciły. Tych musiała być cała armia… – ironizują organizatorzy.

Przez kilka lat organizatorzy mogli liczyć na pokrycie kosztów wywozu odpadów przez Zarząd Dróg Powiatowych w Brzesku. W końcu odpady zostały porzucone przy drodze powiatowej, a obowiązek utrzymania czystości i porządku na drogach publicznych należy do zarządcy drogi. Niestety w tym roku organizatorzy spotkali się z odmowną decyzją ze strony pracownika Zarządu Dróg Powiatowych w Brzesku. Tłumaczenie było kuriozalne — brak zaufania do osób zbierających śmieci, ponieważ śmieci mogą pochodzić spoza pasa drogowego… Tym sposobem posegregowane śmieci trafiły do jednego z organizatorów, którzy na ten cel oddał swoje prywatne worki na odpady segregowane. Pozwoliło to oszczędzić Zarządowi Dróg Powiatowych w Brzesku około 350 zł.

– Gratulujemy troski o budżet instytucji oraz książkowego przykładu jak nie współpracować z wolontariuszami – ironizują po raz drugi organizatorzy.

sterkowiec.pl

Galeria zdjęć

blank

Podobne artykuły

Back to top button