ADV
blank
Wiadomości

Zmarł prof. Marek Karwala

Zmarł profesor dr hab. Marek Karwala – badacz poezji polskiej XX wieku; krytyk sztuki; publicysta – poinformował o tym na swoim profilu facebookowym Piotr Kania dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Borzęcinie.

Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 17 lutego 2020 r, o godzinie 13.00 w kościele Trójcy Przenajświętszej w Okocimiu.

– Prof. Marek Karwala – wybitny znawca literatury, czarujący wiedzą badacz poezji polskiej XX wieku, krytyk sztuki i publicysta, człowiek kochający życie, serdeczny i pełen energii, z którym współtworzyliśmy trzy edycje Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło” – jednego z najbardziej „obleganych” konkursów poetyckich w kraju.
Genialnie było słychać wielu odbywających się w Borzęcinie dyskusji i sporów ś.p. Marka Karwali z przewodniczącym jury Józefem Baranem (Serdecznych Przyjaciół) o to, który wiersz jest lepszy i bardziej zasłużył na wyróżnienie..
Szczególnego znaczenia dziś nabiera zadedykowany mi Twój wpis w ostatnim tomiku poezji wydanym po konkursie: „Piotrze, co by było bez Ciebie???”
Dziś niestety musimy zadać to pytanie Tobie…
Żegnaj Marku! Będzie nam Cię brakować… – czytamy we wpisie Piotra Kani.

 

Profesor Marek Karwala – biografia ( fragment recenzji dorobku naukowego) 

Urodzony w 1955 roku profesor Marek Karwala byl doświadczonym pracownikiem nauki, zatrudnionym od roku 1982 w Uniwersytecie Pedagogicznym (wcześniej WSP i AP) w Krakowie, najpierw na stanowisku asystenta, następnie – od roku 1992 jako adiunkt. Badawcze zainteresowania profesora Marka Karwali skupiały się dwu głównych obszarach. Były to poezja oraz sztuki plastyczne. W każdym ze wskazanych obszarów można wyodrębnić dodatkowo specyficzne dla jego badań mniejsze jednostki problemowe. Po pierwsze więc zajmował sie poezją współczesną, tu szczególnie wątkami religijnymi w poezji i zagadnieniem poezji religijnej.  Penetracja problematyki religijnej w poezji poprowadziła Karwalę do studiów  poświęconych sztukom pięknym oraz związkom literatury i plastyki. Kolejnym przedmiotem zainteresowań naukowych Marka Karwali była problematyka  regionalna.

Piotr Kania / IB

Fot. Maciej Mazur

blank

Podobne artykuły

2 Comments

 1. Karawela odpływa

  Machali
  Skamlali
  Żegnali

  Nie wpadłby na to nawet Machiavelli
  I nie wymyśliłby tego Platon
  Tak wcześnie żegnać Karaweli
  Wypłynięcia poza znany Atol

  Ja nie
  Machałem
  Skamlałem
  Żegnałem

  Milczałem bo na tej Karaweli
  Nie mój przyjaciel ani brat
  Wypływał poza najdalszą dal
  Lecz wspomnienie dawnego świata.

 2. To jest ten moment kiedy żegnamy Wspaniałego Człowieka, najbardziej żal że odchodzi w tak młodym wieku, czujemy niedosyt, chcielibyśmy więcej!!!!

Back to top button