Don't Miss
Home » Wiadomości » Przekroczone normy jakości powietrza!

Przekroczone normy jakości powietrza!

Na wszystkich stacjach pomiarowych na terenie powiatu brzeskiego normy zanieczyszczenia powietrza w piątek nad ranem były przekroczone. Najgorzej było w dzisiaj w Jadownikach na ul. Szkolnej. Niewiele lepiej było też na ul. Wiślanej w Morzyskach oraz na ul. Centralnej w Wokowicach. Oczywiście są to wskazania obarczone pewnym błędem – wszystko zależy od lokalizacji czujników, przewiewności miejsca w którym się znajdują itp. Niemniej jednak te dane dają do myślenia.

– Burmistrz w niedawnym wywiadzie wyraził opinię iż ze smogiem mamy problem tylko między 15-17stą. Ma dostęp do danych Airly więc może historyczne dane podglądnąć a takie dyrdymały opowiada. W załączeniu dane z 7 rano dziś, 800% normy w centrum Brzeska! W Jadownikach prawie 1000%! – napisał do nas Pan Mariusz- mieszkaniec Gminy Brzesko. 

Dostępne od ponad roku czujniki są źródłem wiedzy o jakości, ale i niepokoju wśród mieszkańców – bowiem każdego dnia, szczególnie przy silnych mrozach dostarczają nam wiedzy o tym jak kiepskie jest powietrze którym oddychamy.

Mapa czujników airly na terenie Powiatu Brzeskiego <==

 

Pomimo apeli nadal znaczna część społeczeństwa nadal przywiązuje małą wagę do tego czym oddychamy – a niebezpiecznych związków szkodliwych dla naszego zdrowia, szczególnie w okresie zimowym pojawia się całkiem sporo – są to m.in. pył PM10; pył PM2,5; ozon; dwutlenek azotu; dwutlenek siarki; tlenek węgla.

Skąd takie niebezpieczne związki w okolicy, która wydaje się nam przecież czasami „zieloną oazą”? Duża rolę odgrywa w tym przypadku tzw. niska emisja (a więc m.in. spalania węgla w starych i często źle wyregulowanych kotłach oraz piecach domowych). Sytuację pogarsza jeszcze bardziej spalanie śmieci, z czego pomimo licznych apeli nie potrafi zrezygnować część mieszkańców naszego powiatu (w imię źle pojętych „oszczędności”).

Jakie zagrożenie może stanowić dla mieszkańców pył PM10 w wysokim stężeniu (dodajmy, że jest to bardzo wysokie stężenie)? Wdychane pyły mogą powodować kaszel, trudności z oddychaniem, zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego; zwiększone zagrożenie schorzeniami alergicznymi i infekcjami układu oddechowego, kataru siennego i zapalenia alergicznego spojówek; szkodliwy wpływ na zdrowie rozwijającego się płodu.

Póki co – najskuteczniejszym sposobem ochrony przed smogiem dla osób, które na co dzień pracują na zewnątrz, są maseczki. Można je już kupić za kilkanaście złotych w sklepach z odzieżą BHP.

Warto skorzystać z dostępnej wiedzy – o tym jak walczyć ze smogiem, oraz co można zrobić by ten problem wyeliminować. Tego typu działania systemowe podejmowane są m.in. przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

https://powietrze.malopolska.pl/ <=

 

A o tym jak wygląda sytuacja Polski na tle innych krajów UE – można poczytać na stronie poniżej:

Jakość powietrza w Polsce na tle Unii Europejskiej

 

O tym jak zmienia się świadomość zarówno mieszkańców, jak i władz może być nasz artykuł z listopada 2011, gdy zaczęto baczniej zwracać uwagę na kwestie tego czym się na co dzień oddycha.

Smog nad Brzeskiem? Niemożliwe?

 

IB

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast