ADV
WiadomościWideo
Trending

Brzesko. STRAJK w CANPACK Food and Industrial Packaging

ZAŁOGA CANPACK FIP W BRZESKU WALCZY O GODNĄ WYPŁATĘ

STRAJK U NAJWIĘKSZEGO PRODUCENTA OPAKOWAŃ METALOWYCH W POLSCE

20 czerwca 2024 roku rozpoczynamy strajk w naszym zakładzie pracy, koncernie CANPACK Food and Industrial Packaging. Po miesiącach bezowocnych spotkań z zarządem, sięgamy po ostateczne narzędzie walki o godne warunki życia.

Dlaczego strajk?

Co roku wypracowujemy spółce wielomilionowe zyski – ciężką pracą na przestrzeni lat 2020-2023 niemal podwoiliśmy zysk netto z 35 do 67 milionów złotych rocznie. Pomimo tego, pensje niemal połowy fizycznych pracowników wciąż pozostają na poziomie bliskim minimalnej krajowej.

Coroczne wzrosty płac, jakie oferuje zarząd, ledwo rekompensują inflację. Dlatego rozpoczęliśmy walkę o godne życie. Zrzeszyliśmy się związku zawodowym Inicjatywa Pracownicza i weszliśmy w spór zbiorowy z dyrekcją. Nasz postulat to podwyżka pensji średnio o 14.4 procent. Negocjacje za zamkniętymi drzwiami nie przyniosły żadnych rezultatów. Zorganizowaliśmy więc referendum strajkowe. Frekwencja wyniosła 66,11 procent – znacznie więcej niż w wyborach na radnych i burmistrzów w Brzesku i Dębicy, gdzie mieszczą się magazyny i fabryki Canpack FIP. Za strajkiem w sprawie podwyżki zagłosowało 92,22 procent pracowników biorących udział w referendum strajkowym. W takiej mobilizacji pomógł sam prezes firmy.

Oburzył załogę przyznając, że kompromis z Inicjatywą Pracowniczą to dla niego koszt… zaledwie 1.5 procenta czystego zysku firmy z zeszłego roku (1 z 67 milionów PLN). Zarząd nie ma ekonomicznych argumentów do utrzymywania niskich stawek. Broni pełnej kontroli w zakładzie i wymusza na załodze uległość, w obawie że spełnienie żądania da pracownikom poczucie minimalnego wpływu na firmę. W tym celu woli zaryzykować destabilizację spółki niż przyznać podwyżkę o 14.4%.

blankWesprzyj fundusz strajkowy: kliknij na tinyurl.com/canpack-strajk

Według prawa w Polsce za dni strajku pracownicy nie dostają wynagrodzeń – o ile w toku negocjacji prezes ich nie przyzna. Niskie wypłaty większości z nas pozwalają na utrzymanie się w trakcie strajku. Nasz bojowy związek jest wciąż niewielki. Jego fundusze opierają się na składkach członków – pracowników często również zarabiających w okolicach minimalnej krajowej. Dlatego jeśli tylko masz możliwość, bardzo prosimy o wsparcie naszej walki poprzez wpłacenie dowolnej kwoty na zrzutkę.

Z góry dziękujemy!

Załoga CanPack FIP

 

Pisaliśmy o tym:

Brzesko. Spór zbiorowy pracowników Canpack FIP z pracodawcą

Brzesko. Spór zbiorowy w Canpack FIP. Stanowisko związków zawodowych oraz firmy Canpack / video

Ostatnia runda negocjacji płacowych pomiędzy pracownikami a pracodawcą w Canpack FIP/ 18 kwietnia 2024 r.

Brzesko. Referendum strajkowe w CANPACK Food and Industrial Packaging (CANPACK FIP) / 10 maja 2024 r.

Brzesko. Trwa referendum strajkowe CanPack FIP / zdjęcia / video

Rozstrzygnięte referendum strajkowe w CANPACK FIP

 

blank

Podobne artykuły

Back to top button